İddia: Hatay’a gönderilen 11 at öldü, diğerleri de satıldı

Yayın tarihi: 22 Nisan 2021 Perşembe 7:00 am - Güncelleme: 22 Nisan 2021 Perşembe 3:04 pm

TELE1/ROJDA ALTINTAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 100 atın kaybolduğu iddialarıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Atların Ferhat Erkin’e teslim edildiği iddia ediliyor. Belediye çalışanı olan Erkin’in atları kardeşine aldığı belirtiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) üzerinden Hatay’ın Dörtyol Belediyesi’ne hibe edilen 100 atla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Atlarla ismi anılan Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin partisi MHP’den istifa ettikten sonra TELE1’e bir açıklama yapmıştı. Keskin, “Partime zarar gelmesin diye istifa ettim” derken “Atların sucuk yapıldığı iddiası asılsızdır. İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor” ifadelerini kullanmıştı.

TELE1’e konuşan CHP Dörtyol Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Avukat Emre Arık, atlar ile ilgili önemli iddialarda bulundu.

İddiaya göre, Ferhat Erkin isimli şahıs MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi çalışanı. Erkin’in ağabeyi Ali Erkin’in de Dörtyol’da Atatürk Konağı etrafında bir kahvaltı salonu var.  Salonun bir kısmı da at çiftliği olarak kullanılıyor. Arık, ”İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu atları vereceğini duyurunca Ferhat Erkin, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin ile konuştu. Amaç atları Atatürk Çiftliği’nde kendi adlarına işlemekti. İBB 100 at verdi. İlk 50 atı Fadıl Keskin teslim aldı. İkinci 50 atı ise Ferhat Erkin teslim aldı. Celal Ceren ise bir diğer isim. Celal Ceren hem MHP Yöneticisi hem at çiftliğinin ortağı. Alınan atların bakımı çok zor olunca atlara bakamıyorlar. Atların 11’i ölüyor. Ardından belediyeye gidiyorlar ve atlara bakamadıklarını söylüyorlar. Fadıl Keskin ise ‘siz istediniz getirdik’ diyerek cevap veriyor. Sonra ilçe tarıma gidiyorlar. İlçe tarım ise atlara bakamadıkları gerekçesiyle at başına 1000 TL ceza kesiyor. Durum böyle olunca son çare atları satıyorlar.” Öte yandan bir başka iddia ise satılan atların gelirinin ülkü ocağına verileceği. Ülkü Ocakları iddiasını dillendiren CHP Dörtyol Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Avukat Emre Arık, daha sonra bu iddiasını reddetti.

ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN AÇIKLAMA

Ülkü Ocakları Dörtyol İlçe Başkanı Oğuzhan Demir sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Ülkü Ocakları iddiasını yalanlayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bugün bazı haber sitelerinde çıkan ve CHP Meclis Üyesi Emre Arık’ın açıklaması olarak servis edilen haberlerin Dörtyol Ülkü Ocakları ve Ülkü Ocakları ile uzaktan ve yakından bir ilgisi bulunmamaktadır. Gazetecilik mesleğine yakışmayan kendini bölücü terör örgütlerinin kalemşörü olarak kullanan bu tip habercilerin yapmaya çalıştığı algı oyunlarına düşmeyeceğiz. Dörtyol Ülkü Ocakları olarak şimdiye kadar ortaya koyduğumuz duruş ile taraflı tarafsız herkes tarafından takdir edilen Dörtyol Ülkü Ocaklarını karalamaya, Ülkü Ocakları ismine çamur atamaya kimsenin gücü yetmez. Bu haberlerde sorumlular ile ilgili suç duyurusunda bulunacağımızı CHP Dörtyol Belediye Meclis Üyesi Emre Arık ve haberi yapan sözde gazetecilerle hukuk önünde hesaplaşacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.
Oğuzhan Özdemir
Dörtyol Ülkü Ocakları Başkanı”