İddia: Erdoğan’ın Biden’la görüşememesi “rahatsızlık” yarattı

2 Mayıs 2022 Pazartesi

İddia: Erdoğan’ın Biden’la görüşememesi “rahatsızlık” yarattı

Yunanistan medyası Türkiye’nin ABD’den satın almak istediği 40 adet F-16 savaş uçağı ile ilgili dikkat çekici bir iddiada bulundu. Yıunanistan’ın önde gelen gazetelerinden birinde, ABD’nin Türkiye’nin 40 yeni F-16 satın alma talebinin bekletilmesi ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşmenin gerçekleşmemesinden dolayı Ankara’nın baskıyı artırdığı belirtildi.

Türkiye ile ABD arasında Rusya’dan satın alınan S-400’lerin sebep olduğu gerilimin etkileri hala sürerken ABD ile olan ilişkilere dair önemli bir iddia ortaya atıldı. Yunan medyası, Ankara’nın 40 adet yeni F-16 satın alma planıyla ilgili pürüzlerin devam ettiğini öne sürdü.

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’de yer alan haberde Türkiye’nin son dönemde Yunanistan üzerinde daha saldırgan bir tutum izlediği ve bunun ABD Başkanı Joe Biden ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın henüz görüşmemiş olmasına bağlandı.

“ANKARA BAŞKA BİR YOL BULDU, BU YOL DEMOKRATİK DEĞİL”

Gazeteye konuşan kaynaklar, ABD’nin Türkiye’nin 40 yeni F-16 satın alma talebinin bekletilmesinden ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşmenin gerçekleşmemesinden dolayı Ankara’nın baskıyı artırdığını savundu.

Geçen ay Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir araya geldiği ve pozitif açıklamaların geldiği görüşmeyi hatırlatan Yunan medyasına konuşan diplomatik kaynaklar, “Ankara, Washington’a bölgede varlığını hissettirmek için başka bir yol buldu ve bu diplomatik bir yol değil” dedi.

Aynı kaynak, “Erdoğan halen ABD Kongresi’nin 40 F-16 Viper ve 80 modernizasyon kitini satın almasına onay çıkmasını beklerken, Türkiye’de güçlü bir tatminsizlik var” ifadesini kullandı.

Haberde, “Diğer tarafta, Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan temsilcilerin önceden açıkladığı Erdoğan ile Biden arasında Brüksel’deki NATO Zirvesi’nde gerçekleşmesi beklenen görüşmenin olmaması durumu var. Bu sırada Yunanistan Başbakanı, 16 Mayıs’ta resmi olarak Beyaz Saray’a davet edildi” ifadeleri kullanıldı. Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla mart ayının sonunda Brüksel’de gerçekleşen NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde Erdoğan ile Biden ayaküstü bir görüşme gerçekleştirmişti.

Makalede, Erdoğan’ın Biden’ın 1915 Olayları ile ilgili soykırım demesinden duyduğu rahatsızlık da aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanı: Türkiye’ye silah satışı daha hızlı yürümeli

Benzer Haberler