İdare Mahkemesi’nden TKH kararı: Buyrun lebalep çifte standarta

2 Mart 2021 Salı

İdare Mahkemesi’nden TKH kararı: Buyrun lebalep çifte standarta

Açık hava etkinliği yeni tip koronavirüs salgını gerekçesiyle yasaklanan Türkiye Komünist Hareketi’nin itiraz başvurusuna yanıt geldi. İstanbul 6. İdare Mahkemesi, kararı hukuka uygun bulurken TKH, kapalı ortamda yapılan AKP kongrelerini hatırlattı. TKH Hukuk Bürosu, karara itiraz edeceklerini duyurdu.

Geçtiğimiz eylül ayında 100. kuruluş yıldönümü içi açık havada etkinlik yapmayı planlayan Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) etkinliği, İstanbul Valiliği tarafından koronavirüs salgını gerekçesiyle yasaklandı. TKH ise, etkinliğin iptal edilmesine ilişkin kararı idari yargıya taşıdı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nden başvuruya ilişkin ‘yasaklamaya onay’ kararı geldi. Kararın gerekçesinde ise “Koronavirüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla, açık yer toplantısı düzenleme taleplerinin reddine ilişkin işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

Karara ilişkin basın açıklaması yayımlayan TKH Hukuk Bürosu, itiraz edeceklerini duyurdu. “Bakalım, ‘Kapalı alanlarda bir siyasi parti lebalep toplantı yaparken, başka bir siyasi parti açık havada neden toplantı yapamasın?’ diyebilecekler mi?” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Komünist Hareketi olarak, partimizin 100. kuruluş yıldönümü için 13.09.2020 tarihinde Kartal Meydanı’nda açık havada yapacağımız etkinlik, İstanbul Valiliği tarafından pandemi gerekçe gösterilerek fiilen yasaklanmış, bu karar hukukçularımız tarafından idari yargıya taşınmıştı.

İstanbul 6. İdare mahkemesi başvurumuz ile ilgili olarak “yasaklamaya onay” veren kararı ile davamızı reddetti.

Kararın gerekçesinde, “Ülkemizde henüz etkisini sürdüren, koruyucu bir ilacı olmayan, ve ölümcül etkisi olduğu da herkesçe bilinen koronavirüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla, açık yer toplantısı düzenleme taleplerinin reddine ilişkin işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

Benzer zamanlarda kamuoyunun da hatırlayacağı gibi, Zafer Bayramı etkinliklerine yasaklar getirilmiş, yasak zamanlamaları AKP’nin takvimine göre ayarlanmış, komünistlerin buluşmasına engel konularak, AKP’nin Haliç Kongre Merkezindeki üye kayıt toplantısı yapmasının önü açılmıştı.

Bugün pandemi koşullarında kış mevsimine ve virüsün yayılma hızına rağmen üstelik kapalı salonlarda halkın sağlığını hiçe sayarak düzenlenen AKP kongreleri devam ederken, mahkeme her ne hikmetse, komünistlerin açık havada, yaz koşullarında sosyal mesafe gözetilerek yapacağı buluşmanın halk sağlığını tehdit edeceğini düşünmüş, kararında toplantının yapılma koşullarının ölçülülüğüne, AKP valilerinin ise ölçüsüzlüğüne dair tek bir gerekçe sunamamış, komünistlere konulan yasaklamayı onaylamıştır.

Bu karara itiraz edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bakalım, “kapalı alanlarda bir siyasi parti lebalep toplantı yaparken, başka bir siyasi parti açık havada neden toplantı yapamasın?” diyebilecekler mi?

Bakalım, “valiliğin çifte standart uygulamasının siyasi parti faaliyetini engellemek anlamına geldiğini” tespit edebilecek mi?”

Benzer Haberler