İçişleri Bakanlığı’ndan “market” genelgesi! Sadece “temel ihtiyaçlar” satılacak

4 Mayıs 2021 Salı

İçişleri Bakanlığı’ndan “market” genelgesi! Sadece “temel ihtiyaçlar” satılacak

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “Market tedbirleri” genelgesine göre, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti. Marketlerde ise hangi ürünlerin satılıp satılamayacağı ise tartışma konusu oldu Şampuan serbest, kibrit, çakmak, tarak, pil, mum, yüz kremi ve daha birçok ürünün satışı yasak.

  • Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:
  • Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.
  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
  • Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.
  • Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
  • -Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

SOSYAL MEDYANIN GÜNDEMİ “TÜTÜN”

İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan genelde tütün ve mamüllerine ilişkin “satılacak” veya “satılamayacak” ifadesinin yer almaması sosyal medyada gündem oldu. Konuya ilişkin ne zaman açıklama yapılacağı ise merak konusu oldu.

GENELGEYE GÖRE ZORUNLU TEMEL İHTİYAÇ MALZEMELERİ NELERDİR?

Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. Marketler 7 Mayıs’tan itibaren alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. gibi ürünleri satamayacak. Marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek.

İçişleri’nin yeni ‘market tedbirleri’ genelgesinde tütün mamülleri ‘satılacak’ ya da ‘satılamayacak’ ürünler kategorisinde yer almadı. Konuya ilişkin ne zaman açıklama yapılacağı merak konusu.

ÇATAKLI: SİGARA YASAĞI SOSYAL MEDYA DEDİKODUSU

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, genelgeyle ilgili sorulan “Marketlerde sigara satışına yasak mı geliyor” sorusuna yanıt verdi. Çataklı, market önlemlerine yönelik son yayınlanan genelgede, sigara yasağına ilişkin bir kısıtlama olmadığını belirtti. Çataklı, ‘bu yöndeki tezviratların sosyal medya dedikodusundan ibaret olduğunu’ söyledi.

YASAKLANMAYAN KALEMLER

Genelgeyle temel ihtiyaç maddesi kapsamında satışı yasaklanmayan bazı kalemler:

Sigara

Diş macunu

Pil

Traş bıçağı

DeodoranT

Makyaj malzemeleri

Genelgeye göre zorunlu temel ihtiyaç malzemeleri nelerdir?

Benzer Haberler