İçişleri Bakanlığı bir günde kararını değiştirdi! “Açıldı” denilen sinema salonları, 1 Temmuz’a kadar kapalı kalacak

Yayın tarihi: 1 Haziran 2021 Salı 10:39 pm - Güncelleme: 2 Haziran 2021 Çarşamba 1:56 am

İçişleri Bakanlığı’nın dün yayımladığı genelgede sinema salonlarının tedbirlere uygun şekilde açılacağını duyurmuştu. Fakat bakanlık 24 saat dolmadan kararını değiştirdi ve sinema salonlarının Temmuz 2021 tarihine kadar kapalı kalmasına karar verdi.

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan ‘Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi’ kapsamında 1 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebileceği belirtilen sinema salonlarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonrası 1 Temmuz 2021 tarihine kadar kapalı kalmasına karar verildi.

İçişleri Bakanlığından “Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri” konulu genelge

İçişleri Bakanlığınca paylaşılan genelgede karar şu şekilde yer aldı:

“Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında uygulanacak tedbirleri belirleyen ilgi Genelgemizle 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren sinema salonlarının da tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan pazar günleri hariç haftanın diğer günlerinde 07.00-21.00 saatleri arasında %50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk boş) sınırına uyulması kaydıyla faaliyet gösterebilecekleri hükme bağlanmıştır.

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda sinema salonlarının faaliyetlerine dair kısıtlamanın bir müddet daha devam etmesine yönelik alınan talepler ile salgınla mücadele tedbirlerinde devamlılığının sağlanması hususu göz önünde bulundurularak sinema salonlarının faaliyetlerine 01 Temmuz 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.”