UKOME’de İBB’nin İstanbulkart düzenlemesi ve ulaşıma zam teklifine ret

23 Mart 2022 Çarşamba

UKOME’de İBB’nin İstanbulkart düzenlemesi ve ulaşıma zam teklifine ret

Zam gündemiyle toplanan İBB UKOME‘de İBB’nin ulaşıma yüzde 50 zam yapılması ile indirimli öğrenci kartına yaş sınırı getirilmesi teklifi oy çokluğuyla reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplu ulaşıma ek zam gündemiyle toplandı. Toplantıda İBB’nin ulaşıma zam ile İstanbulkart düzenlemesi teklifi gündeme geldi.

Toplantıda İBB indirimli öğrenci kartı tarifesi için “25 yaş altı olanlar standart tarife 78 TL, 25 -30 yaş sınırı 267 TL, 30 yaş üstü 390 TL” teklifinde bulundu.

Teklife ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, indirimli öğrenci kartı kullanımının suistimal edildiğini söyledi. Cihan, “Öğrenci akbilini zaten 78 lira uyguluyoruz. Ancak bu bir açık öğretim kaydı kolayca alınarak yapılabiliyor. Şu an İstanbul’da biraz suistimal ediliyor. Bunu değerlendiriyoruz ve açık öğretim kaydıyla bu hakkı elde ediyorlar. Gelir kaybına neden oluyorlar. Bu işletmeler açısından sorun oluyor. Alt komisyon demek bu sürecin 1 ay daha devam edecek olması demek” ifadelerini kullandı.

İstanbulkart düzenlemesine ilişkin bu teklif oy çokluğuyla reddedildi.

UKOME zam gündemiyle toplanıyor! Öğrenci kartına yaş sınırı gelebilir

ULAŞIMA ZAM TEKLİFİNE DE RET

UKOME toplantısında daha sonra ulaşıma zam teklifi görüşüldü. İBB toplu ulaşımda yüzde 50, servis ücretlerinde yüzde40 zam istemişti. İBB temsilcileri ulaşım zammının gerekçesini akaryakıt zamlarını gerekçe gösterdi. Ancak bu teklif de bakanlık temsilcilerinin oylarıyla reddedildi.

GÜNCEL TOPLU TAŞIMA TARİFESİ

1 Ocak 2022’de yürürlüğe giren tarife ile tam bilet 5.48 lira, öğrenci bileti 2.66 lira oldu. Öğretmen ve 60 yaş ücreti 3.91 lira, tam aylık kart 430 lira, aylık öğrenci kartı 78 lira, öğretmen ve 60 yaş aylık kartı ise 266 lira olarak belirlendi. Metrobüste (tam uzun mesafe) 8.13 lira, öğrenci 2.66 lira, öğretmen ve 60 yaş 4.46 lira oldu. Minibüslerde kısa mesafe 3.75 lira, uzun mesafe 5,50 lira, öğrenci ücreti 2,50 lira. 312 lira olan 0-1 kilometre arası servis ücreti ise 396 lira olarak belirlenmiş durumda. Taksilerde de açılış ücreti 7 lira, kısa mesafe 20 lira.

İBB’nin 5 bin yeni taksi teklifi 12’inci kez reddedildi

Benzer Haberler