İBB’nin haber hesapları İmamoğlu ‘aleyhine’ paylaşımlara başladı: Murat Kurum ile anlaştılar iddiası

Yayın tarihi: 21 Şubat 2024 Çarşamba 6:47 am - Güncelleme: 21 Şubat 2024 Çarşamba 6:47 am

Sosyal medya platformu X’te  “İBB Haber” ve “Büyükşehir Çalışıyor” hesaplarını yöneten Ümit Kaya’nın, AKP’nin İBB adayı Murat Kurum ile anlaştığı iddia edildi. Söz konusu hesaplardan İmamoğlu aleyhine paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Sosyal medya platformu X’teki (Twitter) İBB Haber ve Büyükşehir Çalışıyor adlı hesaplarla ilgili iddialar tartışma yarattı. Buna göre; hesapları yöneten Ümit Kaya, AKP İBB Adayı Murat Kurum’un ekibiyle yüksek miktarda para karşılığında anlaştı ve mevcut İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu aleyhine paylaşımlar yapmaya başladı. Söz konusu iddialar hakkında gazeteci NEvşin Mengü’ye ulaşan Kurum’un ekibindeki isimler söz konusu iddiaları yalanladı. Bu sırada her iki hesaptan da peş peşe açıklamalar geldi.

Yandaş kanallar peşinde koşuyor! CHP’den istifa eden Gürsel Tekin İmamoğlu’na oy vermeyeceğini açıkladı

KILIÇDAROĞLU VURGULU AÇIKLAMA

Büyükşehir Çalışıyor hesabından yapılan açıklamada bir hatadan kaynaklı paylaşımlar yapıldığı ve takipçilerin arzu ettiği çizginin dışına çıkılmayacağı vurgusu yapıldı. İBB Haber tarafından yapılan açıklamada ise İmamoğlu için ‘ Bizim için artık sadece bir aday’ ifadesi kullanıldığı ve bazı ithamlarda bulunuldu. Öte yandan İBB Haber tarafından Kılıçdaroğlu vurgusunun yapılması da dikkat çekti.

“CHP’DEKİ BAZI ÖNEMLİ İSİMLER İSTANBUL’UN KAYBEDİLMESİNİ İSTİYOR!” İDDİALARI AKILLARA GELDİ

Gazeteci Barış Pehlivan geçtiğimiz günlerde paylaştığı kulis bilgisinden CHP’deki bazı önemli isimlerin İstanbul’un kaybedilmesini istediğini yazmıştı.  Pehlivan ” Kılıçdaroğlu’nun karşısında birleşen birçok kişi şimdi memnun değil durumdan. Ama bakıyorsunuz, memnuniyetsizliğin nedeni belediye adaylığına kendilerine yakın isimlerin seçilmemesinden… Ne üzücü bir iddiaydı. Ülkenin kurucu partisinde sırf istediği koltuğa oturmak için, İstanbul’u yeniden yağma düzenine sokmayı arzulayanlar vardı.”  demişti. İBB Haber’in paylaşımı akıllara Pehlivan’ın kulis bilgisini getirdi.

Dikkat çeken kulis: CHP’deki bazı önemli isimler İstanbul’un kaybedilmesini istiyor!

NELER YAŞANDI?

NEVŞİN MENGÜ’DEN SÖZ KONUSU İDDİALAR HAKKINDA AÇIKLAMA

Söz konusu iddiayı gazeteci Nevşin Mengü sosyal medya hesabından paylaştı. İlgili hesapların İmamoğlu aleyhine yaptığı paylaşımların görsellerini aktaran Mengü, “Bu seçimde kıran kırana sosyal medya savaşlarına tanık oluyoruz. İBB Haber ve Büyükşehir Çalışıyor hesaplarını yöneten Ümit Kaya, AKP İBB adayı Murat Kurum ile anlaşmış. Bu iki hesap İmamoğlu ile ilgili haberler paylaşıyordu. Ümit Kaya hali hazırda hala İBB çalışanı” dedi.

Mengü, sonrasında bu paylaşımı alıntılayarak, Murat Kurum’un ekibinin kendisini aradığını ve bu hesabın kendileriyle alakası olmadığını söylediklerini aktardı.

İBB HABER: İMAMOĞLU BİZİM İÇİN SADECE BİR ADAYDIR

Murat Kurum’un ekibiyle anlaşıldığı iddiasının ardından @ibbhabercomtr adlı hesaptan da açıklama yapıldı. Açıklamada, İBB’nin mevcut yönetimi için “İstanbul’un kaynaklarını adeta bir ahtapot gibi saran” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada “Sayın Ekrem İmamoğlu bundan sonra bizim için İBB adaylarından sadece biridir. Anlamı ve manası bu kadardır” denildi.

İBB Haber’den yapılan açıklamada söz konusu iddialarla ilgili bir yalanlama bilgisi notu yer almazken şu ifadelere yer verildi:

“20 Şubat 2024 tarihine not. İBB Haber, Eylül 2019’dan bugüne İstanbul’un sorunlarını ve umutlarını hak, hukuk ve adalet temelinde dile getirmeyi ilke edinmiş bir haber kanalıdır. Bugüne dek zor koşullarda nöbetini tuttuğumuz bu kavramların içi, karanlık ve organize bir koltuk sevdası yapılanması tarafından -adeta yemin edilmişçesine- boşaltılmaya başlanmıştır.

Bunun en önemli örneğini Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı’nda yaşadık. İBB Haber olarak bu süreçte parti içi çekişmelerin ve koltuk kavgalarının bir parçası haline getirilmek istensek de buna izin vermedik. Genel başkan değişimi sonrasında ise kamuoyunun gözü önünde Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik kesintisiz devam eden organize itibar suikastine üzüntüyle şahitlik ettik. İstanbul’un kaynaklarını adeta bir ahtapot gibi saran, kendilerine biat etmeyen herkese karşı öfke kusan zihniyet bizim şahsımıza karşı bir güvenlik tehdidi olmakla beraber bizden çok daha önemli olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne büyük bir tehdit haline gelmiştir.

İBB Haber olarak İstanbul’u saran bu organize kötülükten uzak olduğumuzu sizlere bildirmek isteriz. Sayın Ekrem İmamoğlu bundan sonra bizim için İBB adaylarından sadece biridir. Anlamı ve manası bu kadardır. Bundan sonraki süreçte mücadelemiz adeta bir adalet yürüyüşü bir adalet arayışı olarak devam edecektir.”

Dikkat çeken kulis: CHP’deki bazı önemli isimler İstanbul’un kaybedilmesini istiyor!

“BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞIYOR” HESABINDAN YENİ AÇIKLAMA

Tartışmalar sürerken; “Büyükşehir Çalışıyor” hesabından yeni bir açıklama geldi. Yeni açıklamada “Seçim sürecinde başta Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş olmak üzere, haktan, hukuktan ve demokrasiden yana olan tüm belediye başkanlarımızın ve adaylarımızın yanında olduğumuzu, yaşanan olaylara rağmen katkımızın olabileceği her noktada, ufak da olsa katkıda bulunmaktan kaçınmayacağımızı bir kez daha hatırlatır, tüm takipçilerimize esenlikler dileriz. Her şey çok güzel olacak” denildi.

İşte “Büyükşehir Çalışıyor” hesabından yapılan yeni açıklama:

“Merhabalar,

Bu hesap 2019 yerel seçimleri döneminde 11 büyükşehirde başarı göstererek belediyeleri kazanan Millet İttifakı’nın, karşıt medya baskısı altında yapacağı icraatların topluma duyurulması amacıyla sivil inisiyatif olarak kurulmuştur. Sayfanın logosu ve header’ı bile bir takipçi tarafından gönüllü olarak yapılmıştır. Hesap Nisan 2019 itibariyle, daha Ekrem İmamoğlu’nun ilk mazbatası iptal edilmeden önce kurulmuş ve iki seçim arası dönemden itibaren paylaşımlara başlamıştır. Hesabın kurucusunun bir parti ya da belediyeyle hiçbir ilişkisi yoktur. Bu iş 2019 yerel seçimleri sonrasında oluşan muhalefet lehine rüzgara, ‘çorbada tuzumuz olsun’ felsefesiyle yapılan tamamen sivil topluma dayanan bir katkıdan ibarettir. Sayfanın kurucusunun tam zamanlı bir işi olması, kendisinin sosyal medya ya da iletişim profesyoneli olmaması nedeniyle zaman zaman kendisine yardım eden başka adminler de olmuştur.

Son yaşanan olay da bir adminin yapmış olduğu eylemden ibarettir. Bu eylem sonrasında sayfanın şifreleri değiştirilip sayfanın kontrolü yeniden sağlanmışsa da spam kampanyası nedeniyle sayfa kilitlenmiş olup paylaşımları kaldırmak ya da yeni paylaşım yapmak teknik olarak sıkıntılı hale gelmiştir. Sayfanın hala düzeldiğini söyleyememekteyiz. Ancak paylaşım yapabildiğimizi görerek açıklamamızı paylaşmak istedik.

Bu sayfayı kurucusu ya da adminleri var etmemiştir. Bu sayfayı kamuoyu ve sivil toplum var etmiştir. Bu sayfanın mülkiyet hakkı bir veya birkaç kişiye ait olamaz. Sayfanın yönetiminde bu prensip ana ilkemiz olmuştur. Bu nedenle bu sayfa ile takipçilerimizin arzu ettiği çizgi dışında bir çizgiye girilmesi mümkün değildir. Bu iş bir kurucuya, birkaç admine ait bir iş gibi görülemez. Bu iş kamuoyuna ait bir iştir. Kamuoyu desteği varsa değerlidir, yoksa değersizdir. Bu kapsamda yaşanan olay, sayfa yönetiminin iradesi dışında gerçekleşmişse de netice olarak kamuoyu desteğine zarar vermiştir. Sayfamızın takipçileriyle oluşturduğu sinerji yara almıştır. Bu bakımdan telafisi güç bir tahribat oluştuğu açıktır. Netice olarak sayfanın eski performansına dönmesini beklemek güçtür. Bu iş bir sivil inisiyatif işi olduğundan kimsenin tam mesai ayırıp sayfanın tahribatını giderecek bir zaman ve emek harcaması da mümkün değildir. Açıklanan nedenlerle kamuoyuna verdiğimiz meşguliyet ve rahatsızlık nedeniyle özür dilerken, paylaşımlarımıza mecburen ara vermek zorunda kaldığımızı sizlere duyurmak zorundayız.

Seçim sürecinde başta Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş olmak üzere, haktan, hukuktan ve demokrasiden yana olan tüm belediye başkanlarımızın ve adaylarımızın yanında olduğumuzu, yaşanan olaylara rağmen katkımızın olabileceği her noktada, ufak da olsa katkıda bulunmaktan kaçınmayacağımızı bir kez daha hatırlatır, tüm takipçilerimize esenlikler dileriz.

Her şey çok güzel olacak.”

Özgür Özel’den aday olamadığı için CHP’den istifa edenlere yanıt

Kaynak: TELE1