İBB’den Soylu’ya 557 ‘terörist’ yanıtı: Hiçbirinin adli sicil kaydın rastlanmadı

Yayın tarihi: 12 Aralık 2021 Pazar 5:03 pm - Güncelleme: 12 Aralık 2021 Pazar 5:03 pm

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM’deki olaylı bütçe görüşmelerindeki konuşmasında “İBB’deki 557 terörist çalışan var” demişti. İBB Başkanı İmamoğlu’nun Soylu’ya sert yanıtından sonra bir cevap da İBB Sözcüsü Murat Ongun’dan geldi.

İstanbul’a (İBB) yaklaşık 33 bin kişi alındı ve bu 33 bin kişiden ancak 14 bin kişinin bilgisi bize intikal ettirildi ve 33 bin kişiden 12 bin kişiye ancak bakıldı, 455’inin PKK ve KCK kaydı var. 80’inin DHKP-C, 20’sinin MLKP, 2’sini MKP kaydı var” iddiasını ortaya attı.

Ekrem İmamoğlu’nun “Sayın bakanın psikolojisi ciddi şekilde bozulmuş” açıklamasının ardından Soylu’ya bir yanıt daha geldi.

“ULUSAL GÜVENLİK İÇİN SORUYORUZ; KİM BU 557 KİŞİ?”

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından Soylu’nun iddiasına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“İBB’de 557 terör örgütleriyle ilişkili çalışan var” dendi. Havuz medyası bugün sayıyı 7’ye indirdi. İncelemede 3’ü mevsimlik olmak üzere çalışanların hiçbirinin işe girişte adli sicil kaydına rastlanmadı. Bu konuda Emniyet birimlerince de herhangi bir bilgi paylaşımı yapılmadı.  8 Aralık’ta İçişleri Bakanı, İBB’de 557 terör örgütleriyle ilintili çalışan olduğunu iddia etti. 4 gün geçti 557 kişiyle ilgili ne bir operasyon ne bir soruşturma yapıldı. Medyaya yansıtılan 6 kişinin de adli kaydı temiz çıktı. Ulusal güvenlik için soruyoruz; kim bu 557 kişi ?”

İmamoğlu: Psikolojisi bozulmuş İçişleri Bakanı incelenmelidir