İBB’den Haliç yanıtı: 12 bin yıllık buzul gölünü yok edenlerin anlamamaları normal

13 Haziran 2020 Cumartesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun, Haliç’te suyun renk değiştirmesine ilişkin “Hepimizin içini sızlatıyor” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yanıt verdi. Ongun, “12 bin yıllık buzul gölünü yok edenlerin, Haliç’te yaşanan biyolojik değişimleri anlamamaları normaldir” açıklamasında bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, Haliç’teki deniz suyunun renk değiştirmesiyle ilgili “Haliç’teki görüntüler hepimizin içini sızlatıyor” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yanıt verdi. Ongun, “Kırmızılığa yol açan algler tamamen doğaldır. Çevre Bakanlığı’nın bu doğal ve bilimsel durumdan bihaber olmasını kamuoyu takdirine bırakıyoruz” dedi.

MURAT KURUM: HALİÇ’TEKİ GÖRÜNTÜLER HEPİMİZİN İÇİNİ SIZLATIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Haliç’te oluşan görüntüye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kurum, Rize’deki incelemeleri sırasında bir gazetecinin “Haliç’te denizde renk değişimi oldu, bu konuda bir çalışmanız olacak mı?” sorusu üzerine, çevre yatırımlarının süreklilik arz ettiğini söyledi.

Bakan Kurum, “Bu noktada bir çevre yatırımı yaparsınız, yıllar içerisinde nüfus artar, bölgedeki yapılaşma artar, ilave yatırımlar yapmanız gerekir. Tabii Haliç’teki görüntüler hepimizin içini sızlatıyor” diye konuştu.

Kurum, şunları söyledi: “Riva Deresi’nde olduğu gibi araştırıyoruz. Çıkan sonuçlara göre hareket edeceğiz. Büyükşehir Belediyemizin, sorumuluğundaki alanda yapması gereken yatırımları yapması çok önem arz ediyor. Bu noktada kendisinin Bakanlığımızdan bir isteği, yardım talebi var ise de biz Bakanlık olarak tertemiz bıraktığımız Haliç’i gelecek nesillere yine tertemiz bir şekilde götürmek, teslim etmek istiyoruz. Bakanlık olarak bu konuda her türlü iş birliğine hazırız.”

“Belediyemizin gücünün yetmediği yerde de her türlü yardımı yaparak Haliç’i temiz tutmak durumundayız” ifadesini kulanan Kurum, şunları kaydetti: “Belediyemiz bu noktada bir yatırım yapmama sürecine girerse de biz aynı Riva’da söylediğimiz gibi Haliç’imizi de kimsenin insafına bırakmaz, gerekli yatırımları yapmak için hep birlikte seferber oluruz. Yapılacak tespitleri bekleyip görelim. Neticeler sonucunda gerekli adımları atarız.”

İBB’DEN YANIT: BİYOLOJİK DEĞİŞİMLERİ ANLAMAMALARI NORMALDİR

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Bakan Murat Kurum’un açıklamalarına sosyal medya hesabı Twitter’dan yanıt verdi. Ongun paylaşımında, “12 bin yıllık buzul gölünü yok edenlerin, Haliç’te yaşanan biyolojik değişimleri anlamamaları normaldir. Kırmızılığa yol açan algler tamamen doğaldır. Çevre Bakanlığı’nın bu doğal ve bilimsel durumdan bihaber olmasını kamuoyu takdirine bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KIZIL RENGİN SEBEBİ KİRLİLİK DEĞİL’

Haliç’in Eyüpsultan Silahtarağa mevkisinde deniz suyunun renginin kahverengiye dönüştüğü görüldü. ‘Haliç’te kirlilik’ iddiaları üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Haliç’teki kızıl rengin sebebinin fitoplankton patlaması olduğu, kirlilik olmadığı belirtilmişti.

İBB’den yapılan açıklamada, “Haliç’teki kızıl rengin sebebi bir fitoplankton patlamasıdır, kirlilik değildir. Fitopianktonlar fotosentez yapan mikroskobik canlılardır ve büyük cogunlugu alglerden (yosunlardan) olusur. 2-3 hafta içinde Haliç yine eski haline dönecektir” ifadeleri kullanılmıştı.

 

Benzer Haberler