İBB’deki burs kıyağına AKP’den ‘başörtü’ savunması

Yayın tarihi: 15 Şubat 2022 Salı 10:17 am - Güncelleme: 15 Şubat 2022 Salı 1:18 pm

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde AKP’li isimlere verilen burslar gündem oldu. AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, burs tartışmalarının odağındaki isimlerin başörtülü olduğunu belirterek, “Hazımsızlıktır” savunması yaptı.

İBB Meclisi’nin şubat ayı oturumlarının ilk birleşimi Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda siyasi parti grup başkanvekilleri gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Meclis’te yapılan oturumda, İBB yönetiminin AKP’de olduğu dönemde AKP Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender, AKP Milletvekilleri Fatma Betül Sayan Kaya ve Ravza Kavakcı’ya verilen burslar tartışma konusu oldu. AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz ise burs tartışmasının odağındaki isimlerin başörtülü olduğunu belirterek “CHP’nin başörtüsüne karşı uzun yıllardır devam eden hazımsızlığının bir göstergesidir bu” dedi.

“BURSLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, İBB’nin AKP yönetiminde olduğu dönemde AKP Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender, AKP Milletvekilleri Fatma Betül Sayan Kaya ve Ravza Kavakcı’ya verilen milyonluk burslarla ilgili AKP grubundan açıklama beklediklerini de söyledi.

Subaşı “34 kişiye 62 milyon lira burs verilmiş. Biz bursu 52 bin öğrenciye dağıtıyoruz şimdi. Burslarla ilgili niye konuşma yapmıyorsunuz, bekliyoruz. Bir de hanımefendi (Ravza Kavakcı) diyor ki ‘kimse bana haram yedi diyemez’. Valla onu biz söylemiyoruz. O hesabı başka yerde vereceksin. Biz sana ‘TC mahkemelerinde hesap vereceksin’ diyoruz. Allah’ın hesabı başka bizim hukuki hesabımız başka. İşin dini tarafı ayrı. Çekinmeden ‘bana haram yedi diyemezsiniz’ diyor. Toplumla dalga geçer gibi…” dedi.

AKP’DEN ‘BAŞÖRTÜ’ SAVUNMASI

Bunun üzerine söz alan AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz burslarla ilgili açıklama yaptı. Türkyılmaz “CHP grubu; İstanbul’un 10’larca 100’lerce meselesi varken 15 yıl önce 3 öğrenciye verilen bursu gündem ederek gündemi meşgul ediyor. Haksız, mesnetsiz ithamlarda bulundular” ifadelerini kullandı.

2008 yılında İBB’nin çalışanlarına duyuru yaparak kriterleri taşıyan 39 kişiye burs verdiğini, bursların usulüne uygun olduğunu söyledi. Ardından Türkyılmaz şu açıklamayı yaptı:

“Son bir şey söyleyip sözlerimi bitireceğim. Ravza hanım, 1999 seçimlerinde başörtülü bir milletvekili olarak seçilmiş, meclisten CHP ve ortaklarının zihniyeti sebebiyle başörtülü olduğu için çıkarılmış Merve Kavakcı’nın kardeşi. Bugün sözü edilen hanımlar; Fatma Betül hanım, Ravza hanım ve Rabia hanımın ortak bir özelliği var. Üçü de başörtülü. CHP’nin başörtüsüne karşı uzun yıllardır devam eden hazımsızlığının bir göstergesidir bu. Onlar için makbul bir vatandaş ve makbul bir başörtülü hanımefendinin çalışacağı pozisyonlar milletvekilliği olamaz, bakan olamaz. Hanımefendilerin yüzde 60-70’inin başörtülü olduğu bir ülkede bir tane başörtülü milletvekiliniz yok. 15 yıl öncesine ait bir mesele ile bugün yapmaya çalıştıkları 967 gün önce vermiş oldukları sözleri unutturmaktır.”

AKP döneminde İBB’den burs alan Kavakçı’nın tezindeki Atatürk ‘nefreti’