İBB yöneticisinin yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı

Yayın tarihi: 25 Ocak 2023 Çarşamba 3:10 pm - Güncelleme: 25 Ocak 2023 Çarşamba 3:10 pm

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin, PKK ile iltisakını araştırmadan derneğe yemek kartları verdiği iddiasıyla “örgüte yardım” suçundan 15 yıla kadar hapsi istenen İBB Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Yavuz Saltık’ın yargılandığı davada, yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuksuz sanık Yavuz Saltık ve avukatları hazır bulundu. Duruşmaya, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da izleyici olarak katıldı. Duruşmada tanık olarak dinlenen Fatma Yavuz, İBB’de çalıştığı dönemde DİAYDER ile iletişime kendisinin geçtiğini, bu iletişimi kurmasını isteyen kişinin de İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat olduğunu anlattı. DİAYDER’in Polat’ın kendisini Ekrem Baran ile tanıştırdığını söyleyen Fatma Yavuz, İBB’nin pandemi döneminde yoğun bir yardım çalışması olduğunu, o dönemde yardımların hızlı yapılması için prosedürlerin çiğnenmiş olabileceğini ve sanık Yavuz Saltık’ın bu dava ve terör örgütüyle bir ilgisinin olmadığını söyledi.

OY ÇOKLUĞUYLA ADLİ KONTROL KALDIRILDI

Duruşmada savunma yapan sanık Yavuz Saltık ise “Bu davada bulunmamın nedeni, benimle husumeti olan birisidir. Gerçek ortaya çıktığında hem bu dünyada hem de inancı varsa diğer dünyada karşılığını alacaktır. Diyeceklerim bu kadardır” dedi. Mahkeme heyeti, sanık Yavuz Saltık hakkındaki yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi. Oy çokluğuyla alınan bu karara, mahkeme başkanı muhalefet şerhi koydu. Duruşma tanık dinlenmesi için ertelendi.

FETÖ adına PKK’ya silah satmakla suçlanan sanığa hapis cezası