İBB: Tam kapasiteyle ulaşım hizmeti verilecek

9 Eylül 2020 Çarşamba

İstanbul Valiliği’nin il genelinde toplu ulaşım araçlarında ayaktaki yolcu sayısına kısıtlama gideleceğini açıklamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu ulaşım araçlarında yeni önlemler kapsamında tam kapasiteyle ulaşım hizmeti verileceğini açıkladı.

İBB’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “8 Eylül’de yayımlanan genelge ile raylı sistem araçlarına yüzde elli ayakta yolcu alınması; metrobüs ve toplu taşıma otobüslerinde ise oturan yolcu sayısı kadar ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte biri kadar yolcu taşınması ilgili birimlere bildirildi. İBB, insanların gidecekleri çabuk ve güvenli şekilde ulaşması için uyguladığı tedbirleri yeni dönemde de sürdürecek. Bu kapsamda İstanbul’da pik saatlerde yaşanan kısmi yoğunluğun önüne geçmek için toplu ulaşım hizmeti veren otobüs, metrobüs, metro, tramvay ve deniz ulaşımı sistemleri, tam kapasiteyle hizmet verecek. Toplu ulaşımda, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararları titizlikle uygulanacak” denildi.

“İBB bağlı kuruluşlarından İETT, yolcuların güvenli mesafede yolculuk yapmaları için tedbirlerine devam edecek” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“2 bin 623 araç filosuyla günlük 18 bin 614 sefer gerçekleştiren İETT, hat ve sefer planlamalarını gerçekleştirdiği erguvan renkli Otobüs AŞ ve Özel Halk Otobüsleri de dahil edildiğinde toplam 5 bin 599 otobüs ile günlük 45 bin 10 sefer yapacak. Bu hatlara ek olarak 614 metrobüs aracı ile 6 bin 600 sefer gerçekleştirilecek.”

NE OLMUŞTU?

İstanbul Valiliği, il genelinde minibüs ve midibüslerde ayakta yolcu alınmayacağını, metrobüs, metro ve tramvaylarda ise ayaktaki yolcu sayısına kısıtlama getirildiğini açıklamıştı. İBB CHP Ulaştırma Komisyonu üyesi Birkan Birol Yıldız  ‘ayakta yolcu alınmaması’ kararının uygulamada pek mümkün olamayacağını söylemişti.

 

İstanbul’da ulaşım kaosu! Valilik tedbirleri açıkladı

Benzer Haberler