İBB Meclisi’nde Halk Ekmek tesisi tartışması

Yayın tarihi: 11 Ekim 2021 Pazartesi 10:33 pm - Güncelleme: 11 Ekim 2021 Pazartesi 10:33 pm

İBB Meclisi ekim ayı toplantısında Halk Ekmek tesisi tartışması yaşandı. İBB Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar, Arnavutköy’de bulunan fabrika binasının aylık 50 bin TL’ye kiraya verilmek üzere ihaleye çıkıldığını söyleyerek, eleştirilerde bulundu.  Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) sözcüsü Tarık Balyalı ise “Biz burayı ihale ederek Halk Ekmek iştirakimize kiraya vereceğiz. Ne satacağız ne başkasına vereceğiz. Bunların hepsi uydurma şeyler” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekim ayı meclis toplantısının ilk birleşimi yapıldı. Yenikapı’da bulunan Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi toplantı salonunda yapılan toplantıda meclis üyeleri gündem dışı söz aldı. Toplantıda zaman zaman gergin anlar yaşandı.
Ak Partili, İBB Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar,  “Şu anda dosyada hala daha encümen gündeminde. 76 bin 203 metrekare fabrika binası aylık 50 bin TL’ye kiraya verilmek üzere ihaleye çıkılmış. Halk Ekmek meselesinde geldiğimiz noktayı görüyor musunuz? Peki Halk Ekmek fabrikasını kiraya verdikten sonra Halk Ekmek ne iş yapacak? Büfecilik mi yapacak?” dedi.

Söz alarak Halk Ekmek tesisi ile ilgili söylenenlere yanıt veren CHP sözcüsü Tarık Balyalı ise, “Halk ekmek şu anda inşaatın yapıldığı yer Büyükşehir Belediyemizin mülkiyetinde olan bir arsa. Halk Ekmek binası buraya yapılacak. Sadece bir yasal işlem yapılıyor. Çünkü Halk Ekmeğe burası kiraya verilecek. Kanun gayet açık. Kanunda belediyenin devredebileceği yerleri yani kendi iştiraklerine devredebileceği yerleri yazmış. Hafriyat  sahalarını, toplu ulaşım hizmetlerini, sosyal tesislerini, büfe , otopark veya çay bahçelerini işletebilir ya da devredebilir belediye. Ama burası bir üretim tesisi. Daha önceki dönemlerde yapıldığı gibi bu üretim tesislerinden ihalesiz bir şekilde ilgili iştiraklerimize devredilmesi gibi bir yöntem söz konusu değil. Yöntem son derece açık belli. Daha önceki yönetimin de yapmış olduğu gibi. Belediyemiz ait olan yerler yani kanundaki tesis dışındaki tesisler yine encümenden ihale yöntemi ile ilgili iştiraklerimize kiraya verilmiş. Bugün yapılan da sadece bu. Biz burayı ihale ederek Halk Ekmek iştirakimize kiraya vereceğiz. Ne satacağız ne başkasına vereceğiz. Bunların hepsi uydurma şeyler” diye konuştu.