Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

‘İBB Başkanı seçilince kimseye dokunmadım’ diyen Erdoğan’ın 5. ayında bakın kaç kişi işsiz kalmış

Büyükşehir belediye başkanlarıyla Beştepe’deki buluşmasında CHP’li başkanları hedef alarak  başkan seçildiği dönemde “Çalışan, bulunduğu yeri hak eden hiç kimseye dokunmadık”  iddiasında bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İBB Başkanı seçildikten 5 ay sonra belediye iştiraki SUSER’i kapatarak bin 200 kişinin işsiz kalmasına neden olmuştu.

Erdoğan Büyükşehir başkanlarıyla görüştü: Tüm belediyeler mali sıkıntı yaşıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de 29 büyükşehir belediye başkanı ile bir araya geldiği görüşmede isim vermeden CHP’li belediyeleri eleştirerek, “Kapının önüne konan canları yanan insanların ahı üzerinde ne siyaset ne hizmet bina edilebilir. Varsa birkaç kötü örnek bahane edilerek yüzlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne adalete ne insanlığa sığar. Keyfi uygulamalara maruz kalmamaları için sayıları milyonu bulan işçileri sözleşmeli statüyle kadroya geçirdik. Buna rağmen bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntüyle takip ediyoruz. Biz İBB’de göreve geldiğimizde hak eden kimseye dokunmadık, yerinden aşından etmedik” dedi. Ancak Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra SUSER’i kapatarak, bin 200 işçinin işsiz kalmasına neden olmuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Erdoğan göreve geldikten 5 ay sonra İstanbul’da su faturaları dağıtımı, su sayaçlarını okuma, tankerle su dağıtma gibi işleri yapan Su Servisi A.Ş.’yi (SUSER) kapatma kararı aldı. Şirkette çalışan bin 200 işçi işsiz kaldı.

Şirket kapatıldığı gün açıklama yapan, SUSER’de örgütlü Tes-İş Sendikası’nın 5 No‘lu Şube Başkanı Şenol Altunay, işçilerin yarısının zorla istifa ettirildiğini, istifa edenlere kıdem tazminatının tek seferde ödendiğini ancak istifa etmeyen işçilere tazminatlarının uzun bir vadeye yayılarak ödeneceğinin bildirildiğini söyledi.

Altunay’ın dikkat çektiği toplu sözleşme hükümlerine göre; işten çıkarılan işçilerin belediye bağlı başka şirketlerde görevlendirilmesi gerekiyordu ancak bu hüküm uygulanmadı.

Dönemin SHP milletvekillleri şirketin İçişleri Bakanlığı’ndan gelen bir talikmatla kapatıldığını iddia etti ama Erdoğan “SUSER’i politik bir gerekçeyle kapatmadık. Görevini yapmıyordu. İSKİ’nin sırtında bir kamburdu” dedi.

SUSER, ANAP’lı Bedrettin Dalan’ın başkanlığı döneminde İSKİ’ye destek olması amacıyla kurulmuştu.

loading...