Hüsnü Mahalli: İran’ın saldırısı İsrail’de bir ilk

Yayın tarihi: 14 Nisan 2024 Pazar 2:38 pm - Güncelleme: 14 Nisan 2024 Pazar 2:47 pm

Haber: Ceren Ural

Tele1.com.tr Yazarı Hüsnü Mahalli, İran ile İsrail arasında yaşanan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mahalli, “İran bu hareketiyle büyük bir prestij sağladı Filistin nezdinde. İran gitti İsrail’i bombaladı. Bu ilk defa oluyor. Bir başka ülke, İsrail’in hedeflerini ilk kez bombaladı” ifadelerini kullandı.

Gazeteci ve Tele1.com.tr yazarı Hüsnü Mahalli, İran’ın İsrail’e yönelik saldırısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. TELE1’de ekranlara gelen ‘Forum Hafta Sonu’ programında Namık Koçak’a konuk olan Mahalli, İran ile İsrail arasında yaşanan gerilimin ayrıntılarını aktardı.

Mahalli’nin açıklamaları şöyle:

-Gazze olayında Filistin halkından yana samimi, açık tavır koyan bir tek ülke var o da İran. Filistin halkının hepsi sünni. Hamas sünni bir örgüt. Arap ülkelerinin çoğu sünni ülkeler. İran, sünni Filistin halkına sahip çıkıyor.

-İran “Bunun intikamını alacağız” mesajı verdi. ABD ise “Tamam alacaksanız alın ama büyütmeyin” yanıtını verdi. İran bu hareketiyle büyük bir prestij sağladı Filistin nezdinde. İran gitti İsrail’i bombaladı. Bu ilk defa oluyor. Bir başka ülke, İsrail’in hedeflerini ilk kez bombaladı. Hiçbir sivil hedef alınmadı.

-Esas iki tane hedef vardı. Birisi Şam’daki İran Büyükelçiliği’ni bombalayan uçakların kalktığı üs. Orası bombalandı. Biri de Gazze’yi sık sık bombalayan bir üs var, orası da hedef alındı.

-İran, hedefine vardı. Amerikalılar zaten Netanyahu’ya “Sesini çıkarma, savaş büyürse biz yokuz” dedi. İran, Amerika’ya gönderdiği mesajda şunu söyledi: “Bak Biden bir artistlik yapıp da bu işi büyütmeye çalışırsan bütün üslerin bizim hedefimiz olur”

-Gelelim esas püf noktaya. Dün Pentagon açıklama yaptı. “İran’dan fırlatılan füzelerin bazılarını biz düşürdük” dediler. Peki nerede düşürdün? İran’dan fırlatılan füze Ürdün üzerinden geçiyor. Malatya’daki Kürecik Üssü’nün görevi ne? ABD’yi ve İsrail’i uyaracak. İran’dan kalkan füze Ürdün üzerine geldiğinde, ABD’deki üsten Ürdün’de düşürüldü.

İran’dan İsrail’e hava saldırısı! BMGK’den acil toplantı kararı

Hüsnü Mahalli, Tele1, İran, İsrail, füze saldırısı

Kaynak: TELE1