Husiler kimdir? Savaşa hazır olduklarını söyleyen Husiler’in askeri gücü nedir?

Yayın tarihi: 11 Ekim 2023 Çarşamba 6:09 pm - Güncelleme: 11 Ekim 2023 Çarşamba 6:16 pm

Husiler, ‘Savaşa hazırız’ açıklamasının ardından sosyal medya kullanıcıları tarafından merak edilen ve sorgulanan gruplar arasında yer aldı. Filistin-İsrail savaşında Hamas’a destek veren Husiler’in kim olduğu, tarihi ve askeri gücü merak ediliyor. Peki, Husiler kimdir? Hamas’a destek olan  Husiler’in askeri gücü nedir?

Husiler ya da daha resmi adıyla Ensarullah, Yemen’de faaliyet gösteren Zeydi gruptur. Grup, ismini kurucusu Hüseyin Bedreddin el-Husi’den almıştır.

İlk kez 2004 yılında silahlı ayaklanma başlatmışlardır. 2004 yılından beri İran tarafından mali ve askeri destek almaktadır. 2015 yılında gerçekleştirdikleri mücadele ile San’a ve parlamentoyu ele geçirmişlerdir.

Yemenli Husiler’den ‘savaşa hazırız’ mesajı!

Grubun sloganı “Allah Büyüktür, İsrail’e ölüm, Amerika’ya ölüm, Siyonizm’e Lanet, İslam’a Zafer”dir. Bu slogan Husi bayraklarında yer alır. Örgütün 7 bin ila 30 bin arası silahlı militanı, 450 bin kadar sivil destekçisi vardır.

Ensarullah Hareketi, 1990’lı yılların başında, Yemen’in kuzeyinde, Suudi Arabistan sınırının hemen yanı başındaki Sada bölgesinde, kültürel ve dini faaliyet odaklı küçük bir grup olarak kuruldu.

10 Eylül 2004’te, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı birliklerin düzenlediği bir operasyonla Husi lideri Bedreddin el-Husi öldürüldü. Bu olay Husi Ensarullah hareketi için bir dönüm noktası oldu.

Putin, Hamas İsrail savaşında yaklaşan tehlikeye dikkat çekti! “Filistin devlet kurmalı”