Hulusi Akar: Mayınlar NATO gemilerinin Karadeniz’e girmesi için bırakılmış olabilir

10 Nisan 2022 Pazar

Hulusi Akar: Mayınlar NATO gemilerinin Karadeniz’e girmesi için bırakılmış olabilir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul Boğazı’nda ve Karadeniz kıyılarında görülen serseri mayınlara ilişkin konuştu. Akar, “Mayınlar kasıtlı mı bırakıldı diye şüphelerimiz var. Belki NATO’ya ait mayın tarama gemilerinin Karadeniz’e girmesi için bir plan dahilinde de bu mayınlar bırakılmış olabilir” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AKP MKYK toplantısında sunum yaptı. Akar’ın sunumunda savunma sanayisi ve Ukrayna savaşıyla ilgili gelişmeler konusunda önemli bilgiler içerdi. Hürriyet’ten Nuray Babacan Akar, özetle şunları söyledi:

KİM BIRAKTI?

“Karadeniz’deki mayınları kim bıraktı, bilmiyoruz. Rus yapımı ama hangi ülke bıraktı araştırılıyor. 400 civarında mayın olduğu haberleri çıkıyor. Bulgaristan ve Romanya makamlarıyla görüştük. Tarama çalışmaları yapıyor onlar da.

ŞÜPHEMİZ VAR

‘Belki NATO’ya ait mayın tarama gemilerinin Karadeniz’e girmesi için bir plan dahilinde bırakılmış olabilir’ diyenler de var. Bizi sıkıştırmak için. Ama biz Montrö kurallarına bağlı kalacağız. Karadeniz’e savaş gemilerini sokmayacağız. Karadeniz’in savaşa çekilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu mayınlar halatından kopunca normalde kendini kilitliyor. Ama imha edilen mayınlarda böyle bir sistemin olmadığını gördük. Yani bilerek böyle bırakılmış olabilir mi? Araştırıyoruz.”

Ahmet Zeki Üçok Hulusi Akar’a ‘hakaretten’ yargılandığı davada ikinci defa beraat etti

Benzer Haberler