Meclis’te Gara operasyonu açıklaması: 13 kişi, harekatın başlangıcında şehit edildi

Yayın tarihi: 16 Şubat 2021 Salı 3:25 pm - Güncelleme: 16 Şubat 2021 Salı 6:01 pm

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Gara Operasyonu hakkında konuştu. Akar, “Alıkonulan 13 kişinin sözde mağara sorumlusu Şoreş Kod tarafından, hava hücum harekatının başlangıcında başlarına birer kurşun sıkılarak şehit edildikleri ifade edildi.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Gara operasyonuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclis’ini bilgilendirdi.

Genel Kurul’da konuşan Akar, “Alıkonulan 13 kişinin sözde mağara sorumlusu Şoreş Kod tarafından, hava hücum harekatının başlangıcında başlarına birer kurşun sıkılarak şehit edildikleri ifade edildi.” dedi. Soylu ise CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Yıllarca dostum Trump diye böbürlendiniz. Neden dostluğunuzu vatan evlatlarımızı terör örgütlerinin elinden kurtarmak için kullanmadınız?” sorusuna “Siz bu izahattan sonra Trump’tan bunları isteseydiniz’ derseniz; ‘yanınızdakilerden istemek için ne yaptınız da bu memleketin evladı olmayan Trump’tan istenmesini bekliyorsunuz’ deriz” diyerek tepki gösterdi.

İlk olarak konuşan Akar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

“Milli Savunma Bakanlığı, başta FETÖ, PKK, DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere kararlılıkla mücadeleyi sürdürmektedir. Irak’ın kuzeyinde varlığını sürdürmeye çalışan PKK’ya karşı mücadele aralıksız devam edecektir. Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılıyız, istikrar ve refaha kavuşması arzumuzdur. Türkiye’nin enerjisini bitiren terörden kurtarmakta kararlıyız. Barınma alanlarını imha etmek, azami teröristi etkisiz hale getirinceye kadar operasyonlar devam etmektedir.

Harekatların planlandığı şekilde devam ettiğini söyleyen Akar, harita ve fotoğraflar üzerinden bölge hakkında bilgi verdi. Akar, “Teröristlerin büyük bir bölümünün PKK’nın sözde güvenli yer olarak Gara’yı seçtiği, oraya odaklandığı bize gelen bilgiler arasındaydı. Son 5 ayda bu bölgeye yoğunlaştık.

Araziyle harita çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Dost ve müttefiklerle koordine edilerek hedefler özenle seçilmiş sivil halkın korunmasına azami dikkat gösterilmiştir. Karar ve hava unsurları arasında planı yapılan 10 Şubat 02.55’de uçaklarla İHA ve SİHA’larla harekat başlamıştır. Planlanan 50 hedeften 48’i vurulmuştur. Hava hücum harekatı başlatılmıştır. Böylece giriş ve çıkışı önlemek için uygulama gerçekleştirilmiştir.

Teröristlere çağrıda bulunuldu sürekli teslim olmaları için… Mağara içinde çok dar geçitlerin ilave kapıların olduğu görüldü, ilerleme çok zor oldu, akşam saatlerine doğru cuma günü Osman Acer ‘teslim olmak istiyorum’ dedi ve teslim alındı. İçeride 7 terörist; 12’si Türk toplam 13 kişi olduğu sözde mağara sorumlusu tarafından başlarına kurşun sıkılarak şehit edildiği ifade edildi. ‘Bana iyi davranıyorlar’ demesine rağmen başka teslim olan olmadı.

Operasyon sonunda 51 ölü, 2 sağ olarak ele geçirildi, bölgeye yerleşen yeniden yapılanmaya çalışan tüm unsurlar da büyük ölçüde temizlenmiştir. En son terörist etkisiz hale gelinceye kadar azimle devam edecektir. Hiçbir şehidimizin kanı yerde bırakılmadı bırakılmayacaktır”

“ÜZÜNTÜMÜZÜ GENEL BAŞKANLARA İZAH ETTİK”

Hulusi Akar’ın ardından söz alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da öne çıkan açıklamaları ise şöyle oldu:

“Şimdi vereceğim rakam Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kez söylenen rakamdır. 1984’ten bugüne kadar terör örgütü 6 bin 21 sivil katliam gerçekleştirdi. O insan hakları denilen canı çıkasıca dernek bir tanesi için bunları söyledi mi? İnsan Hakları denen dernek bir tanesini söyledi mi? Devlet burada üstüne düşen her şeyi yapmıştır. ‘Bunları getirin, her türlü teminatı biziz’ denildi. Şu ‘MLKP’li gözaltına alınmış denildi, onu bırakın şu askerleri getirin’ denildi. Öznur Çalık burada… Siz Pervin Buldan’ı aradınız mı, aramadınız mı? Pervin Buldan dedi ki ‘Çocukları biraz misafir edecekler, sonra bırakacaklar.’1987, 16 şehit, 10 çocuk, 2 kadın… Bunlara acımayan, benim polisime, askerime, kahraman jandarmama, sivil vatandaşıma acır mı?

Bombalama yalanlarını bildiğimiz için hemen inisiyatif alarak valiye, başsavcıya, 2. Ordu Komutanı’na ‘beşiniz beraber olacaksınız, meseleyi de şöyle yürüteceksiniz’ denildi. Fotoğraflar çekilecek, aileler gelecek ve vücut bütünlükleri görülecek, hepsinin tutanakları tutulacak. Otopsi raporlarının hepsi burada. İçimiz kan ağlıyor. Bu fotoğraflara baktığımız zaman Allah şahittir o Karayılan’ı bin parçaya bölmezsek…

Terörle mücadele bugün başlamamıştır. Çok büyük süreçle en yakın zamanda bu PKK’nın kökünü kazıyarak sona erecektir. Türkiye’de 300’ü altına düştü doğru… Orada çocukların eline zorla silah tutuşturdukları için 15 bin kişi var. Allah şahittir Bu PKK ve PYD terör örgütü ailelerimize karşı zafer kazanamayacak, ailelerimiz onları yenecek. Şehitlerimize karşı zafer kazanamayacak, şehitlerimiz onları yenecek… Benim Genel Başkanımın adını ağzınıza alacak sizin ağzınız yok. 6.021 katliamı nasıl gerçekleştirmişlerse bu evlatlarımızı da o mağarada katlettiler. Elbette ki bunları getirip ailelerine teslim etmek isterdik ama bunu gerçekleştiremedik. Hüznümüz de yasımız da büyüktür. Bugün sabah gittik genel başkanlara bunu izah ettik bütün samimiyetimizle.

Siz bu izahattan sonra Trump’tan bunları isteseydiniz’ derseniz; ‘yanınızdakilerden istemek için ne yaptınız da bu memleketin evladı olmayan Trump’tan istenmesini bekliyorsunuz’ deriz.”