“Hukuk tarihine girecek süreç” Bilirkişi 526 gün sonra gönderildi

18 Şubat 2022 Cuma

57 dönüm orman ve antik eserlerin olduğu bölgede Güral Porselen tarafından yapılacak Rüzgâr Enerji Santralı (RES) için açılan iptal davası için bilirkişi incelemesi 526 gün bugün gerçekleşecek.

 

Birgün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; İzmir Çeşme’de bulunan Germiyan köyünde 57 dönüm orman ve antik eserlerin olduğu bölgede Güral Porselen tarafından yapılacak Rüzgâr Enerji Santralı (RES) için açılan iptal davası için bilirkişi incelemesi 526 gün bugün gerçekleşecek. Avukat Şehrazat Mercan, sürecin hukuk tarihine geçtiğini belirtti: “Süreç usulsüzlüklere ve bölge tahribatıyla dolu. Açtığımız iptal davası sonucunda 526 gün sonra bilirkişi incelemesi olacak. Hukuk tarihine geçti. Biz bölge halkıyla beraber incelemeyi takip edeceğiz. Doğanın korunması için mücadelemiz sürecek.”

TÜPRAŞ’a verilen ‘ÇED olumlu’ kararı iptal edildi

Şirket ilk olarak 2016 yılında proje için başvurarak ‘çevresel etki değerlendirme(ÇED) gerekli değildir’ kararı aldı. Bölge halkının itirazları sonrası açılan iptal davasında karar iptal edilerek 2017 yılında Danıştay 14. Dairesi tarafından onaylandı. Yaşanan sürecin ardından şirket 2020 yılında tekrar harekete geçti. Bu sefer şirket ÇED kapsam dışı belgesi alarak projeye başlarken yaşam savunucularının bölgeye giderek tepki göstermesi üzerine çalışmalar kısa süreli durduruldu. Çalışma sırasında başlatılan orman yolu açılma çalışmaları üzerine alanda bulunan antik dönem Roma eserlerinin de tahrip edildiği açıklandı. Bölge halkı ise ÇED kapsam dışı kararı iptali için 9 Eylül 2020 tarihinde dava açtı. Bir buçuk yıl sonunda İzmir 2. İdareme Mahkemesi tarafından bilirkişi incelemesi bugün yapılacak. Hukukun aksaması ise şirkete yaradı. Şirket projenin bir bölümünü tamamlamış oldu.

Aydın Çevre ve Doğa Derneği kazandı! Mahkeme JES projesini iptal etti

 

Benzer Haberler