Huawei FreeBuds 4i boy gösterdi

20 Mart 2021 Cumartesi

Huawei FreeBuds 4i , 3 farklı renk seçeneğine sahip. Kulaklıklar, ufak boyutlarda, oval tasarımlı ve parlak yüzeye sahip bir kutuyla geliyor. Bu kutu, hem taşıma hem de şarj ihtiyaçlarını karşılıyor. Kulaklıkların her biri 5.5 gram ağırlıktayken kutu da 36 gram ağırlıkta. Yani oldukça hafif ve pantolonun iç cebine bile sığabilir.

Bu maddeleri göz önüne alarak test ettiğimizde, FreeBuds 4i’nin sınıfı rahatlıkla geçtiğini söyleyebiliriz. Uzun süreli kullanımlarda da kulakta bir ağrı meydana gelmedi. Yürüyüş esnasında, koşarken ya da bisiklet sürerken de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Öte yandan, ürünün kutusunda iki tane silikon kulaklık başlığının çıktığını söyleyelim. Böylece kulak boyutunuza göre en iyisini seçebiliriz.

Huawei FreeBuds 4i inceleme: Ses kalitesi nasıl?

Bluetooth 5.2 teknolojisi ve 10mm dinamik sürücüler

Kulaklıklar, Bluetooth 5.2 bağlantı teknolojisiyle akıllı telefonunuzla saniyeler içinde eşleşebiliyor. Biz, testlerimizde Android telefonlar tercih ettik ve bir sorunla karşılaşmadık. Üzerinde çoklu mikrofon sistemi ve 10mm dinamik sürücüleri de barındıran kulaklıklar, aynı zamanda dokunmatik sensörleri sayesinde kolay kullanımın da önünü açıyor. Birkaç örnek vermemiz gerekirse…

– Kulaklıklardan birine 2 kez hızlıca dokunarak şarkı durdurabilir ya da devam ettirebilirsiniz.

– Kulaklıklardan birine 2 kez hızlıca dokunarak arama cevaplayabilir ve sonlandırabilirsiniz.

– Kulaklıklardan birine bir kez uzun basarsanız aktif gürültü engelleme modunu açabilir, kapatabilir ya da farkındalık moduna geçiş yapabilirsiniz.

Merak ettiğim bir konu ise, şarkı dinliyorken kulaktan bir kulaklığı çıkarınca şarkının durup durmadığıydı. Evet, şarkı devam ediyor ve çıkardığınız kulaklığı kutuya koyup kapağını kapatana kadar da çalmayı sürdürüyor. İsterseniz tek kulaklık ile mono kullanım mümkün.

Peki ya müzik dinlerken ses kalitesi nasıl?

Ürünle pop, hard rock, heavy metal ve Türk sanat müziği olmak üzere pek çok farklı türde şarkılar dinledik. Genel hatlarıyla ses kalitesinin çoğu kullanıcıyı tatmin edebileceğini söyleyebiliriz. Bass’lar, tizler ve vokaller genellikle anlaşılır şekilde kulaklarınıza sunuluyor.

Tabii ki çok yüksek sesle dinlemenizi önermiyoruz. Çünkü kulak sağlığınız bozulabilir. Öte yandan, yüksek ses seviyesinde dinlerken, toplu taşımada ya da sessiz bir ortama girdiğinizde yakınınızdaki kişileri rahatsız edebilirsiniz. Çünkü az da olsa ses sızdırıyor.

Aktif gürültü engelleme özelliğiyle geliyor

Yaptığımız telefon görüşmelerinde, ürünün ses kalitesinden memnun kaldık. Görüşmeler esnasında kopma, seste dijitalleşme gibi sorunlarla karşılaşmadık. Dikkat çekici bir taraf, gürültülü bir ortamda olsanız bile çoğu zaman aktif gürültü engelleme modunu açmanıza gerek kalmıyor. Tabii bu modu açtığınızda, hem sizin sesiniz daha berrak hale geliyor hem de arka plandaki sesler neredeyse yok denecek kadar silikleşiyor.

Şu uyarıyı da yapalım. Çok ihtiyacınız olmadığı anlarda aktif gürültü engelleme modunu kapatmanızı ve ortam seslerini rahatlıkla duyabilmek için farkındalık modunu aktifleştirmenizi öneririz. Bu sayede pil kullanım tarafında da tasarruf gerçekleşecektir.

Huawei FreeBuds 4i inceleme: Ses kalitesi nasıl?

Tek şarj ile toplamda 22 saate kadar kullanım mümkün

Cihaz, beraberinde gelen USB Type-C kablosu yardımıyla bir buçuk saatte tamamen şarj olabiliyor. Huawei, hem ürünün şarjı hem de kutudaki şarj ünitesinin de yardımıyla toplamda 22 saatlik kullanımın mümkün olduğunu belirtiyor. Kendi deneyimlerimizi de paylaşmamız gerekirse…

Günde yaklaşık 3 saat kullanarak, taşıma kutusundaki pilin de yardımıyla bir haftalık deneyim elde edebildik. Tabii detaylar da önemli. Örneğin, ses seviyesini %60-80 civarlarında tuttuk ve çoğu kez aktif gürültü engelleme modu kapalıydı. Genellikle müzik dinledik ve nadir de olsa aramalar gerçekleştirdik. Haliyle kişiden kişiye, kullanım profillerine göre pil sürelerinde değişiklikler yaşanacaktır.

Huawei FreeBuds 4i gerçek kablosuz kulaklık, şu an ülkemizde 749 TL fiyat etiketiyle bulunabiliyor.

Ürünün inceleme videosunu izlemek için buraya tıklayınız

Benzer Haberler