HPV aşısını hedef alan Canan Karatay hakkında suç duyurusu

Yayın tarihi: 4 Ocak 2024 Perşembe 2:25 pm - Güncelleme: 4 Ocak 2024 Perşembe 2:25 pm

Prof. Dr. Canan Karatay hakkında rahim kanserini önleyen HPV aşısını hedef aldığı “Bizim zamanımızda yoktu. HPV yapılan genç kızlarda felç oluyor” ifadeleri sebebiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Kalp Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay hakkında HPV aşısını hedef aldığı söylemleri uzmanlar ve vatandaşlar tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

Karatay, “Bizim zamanımızda yoktu” diyerek HPV aşısının kesinlikle yapılmaması gerektiğini söyledi.

Karatay “HPV yapılan genç kızlarda felç oluyor. Belden aşağı felç oluyor. Bağırsak sistemi tamamen alt üst oluyor, halsizlik çok oluyor. İshal çok oluyor, düzelmiyor. Bağırsak florası düzelmiyor. Bana Hollanda’dan bile HPV sıvısı basılmış, hastalanmış hastalar geliyor. Biz okurken öyle bir şey yoktu. Yani bütün bunlar ilaç firmalarının geliştirdiği, bir de batının Afrika’da üreme olmasın, üreyenler de hasta olsun veya erken yaşta vefat etsin diye ortaya koyduğu, büyük bir propaganda” ifadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, Canan Karatay’ın açıklamaları nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulundu.

Derneğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “Her yıl ortalama 300 kadın cinayetinin üstüne yaklaşık 1250 kadın HPV kaynaklı kanserlerden yaşamını yitiriyor. Kadın mücadelesinin en anlamlı kazanımlarından HPV aşısına dair açıklamalarıyla halk sağlığını tehdit eden Canan Karatay hakkında suç duyurusunda bulunduk” denildi.

Rahim ağzı kanseri Türkiye’de kadınlar arasında en fazla görülen kanser türlerinden biri. Ancak rahim ağzı kanserini aşıyla önlemek mümkün. HPV aşısı, insan papilloma virüsü olarak bilinen HPV virüsüne karşı birincil derecede koruyuculuk sağlayan ve HPV virüsünün neden olduğu rahim ağzı kanseri ve genital siğilleri önlemeye yönelik uygulanan aşılardan biri.

Canan Karatay: Pilav yiyen erkek kel olur

Kaynak: TELE1