Hollanda’dan Türkiye kararı! İhracat kısıtlaması kaldırılıyor

Yayın tarihi: 18 Temmuz 2023 Salı 10:47 pm - Güncelleme: 18 Temmuz 2023 Salı 10:48 pm

Hollanda Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla Türkiye’ye yönelik bazı savunma sanayi teçhizatlarının ihracatına ilişkin kısıtlama kararı kaldırılacağı duyruldu.

Hollanda, Türkiye’ye yönelik bazı savunma sanayi teçhizatlarının ihracatına ilişkin kısıtlama kararını kaldıracak.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ile Ekonomi ve İklim İşleri Bakanlığı, savunma sanayi teçhizatlarının ihracatına yönelik ortak bir metin yayımladı.

Üç bakanlık tarafından yayımlanan ortak yazıda, Avrupa’da savunma işbirliğinde daha fazla yakınlaşmanın teşviki için Hollanda hükümetinin silah ihracat kontrolleriyle ilgili aldığı önlemler açıklandı.

Hollanda hükümetinin, Avrupa savunma işbirliğini güçlendirmek ve Hollanda’nın bu projelere katılımını teşvik etmek istediği aktarılan metinde, bunun Avrupa’da adil rekabet gerektirdiğine işaret edildi.

Hollanda’da ‘cinsel suçlar’ yasası değişti

“SAVUNMA SEKTÖRÜ BÜYÜK ÖLÇÜDE İHRACATA BAĞLI”

Metinde, Hollanda savunma sektörünün ekonomik canlılığı ve yenilikçi gücünün büyük ölçüde ihracata bağlı olduğuna dikkat çekilerek, bu sektörün cirosunun yarısından fazlasının (yüzde 54’ünün) ihracattan geldiğinin altını çizildi.

KÖRFEZ ÜLKELERİDE DAHİL EDİLDİ

Bu bağlamda halihazırda Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan için geçerli olan savunma sanayi teçhizatlarının ihracatına ilişkin kısıtlama kararının derhal sona ereceği kaydedildi.