Hollanda meclisinden Türkiye kararı

Yayın tarihi: 18 Nisan 2024 Perşembe 11:09 am - Güncelleme: 18 Nisan 2024 Perşembe 11:09 am

Hollanda Parlamentosu, AB’nin Türkiye’yle Gümrük Birliği güncellemesi yapmasını Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin AİHM kararlarının uygulanması şartına bağlayan tasarıyı kabul etti.

Hollanda Parlamentosu, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının modernizasyonunun, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile iş insanı Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması yönündeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanması şartına bağlanmasına yönelik kararı kabul etti.

AB’nin eski Türkiye raportörü olan Hollanda milletvekili Kati Piri ile Hollanda Parlamentosu’nun ilk Süryani vekili İsa Kahraman’ın ortak önergesinde, Demirtaş ve Kavala’nın serbest bırakılmaması halinde Hollanda’nın Türkiye’yle Gümrük Birliği modernizasyonunun AB’de görüşülmesini bloke etmesi çağrısı yer aldı.

Kararı Kati Piri X hesabından “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına ilişkin kararları uygulanmadan Türkiye ile gümrük birliği modernizasyonu mümkün değil” mesajıyla duyurdu.

Hollanda İran’daki büyükelçiliğini kapatacak

 

Kaynak: TELE1