HKP liderine Erdoğan’a hakaret soruşturması! 42 yıl hapsi ve siyasi yasak istendi

8 Temmuz 2023 Cumartesi

HKP Lideri Nurullah Efe Ankut’a, ‘Kaçak Saraylı Despot ve Çıkar Ortakları’ isimli kitabında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle yeni bir soruşturma açıldı. ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla yargılanan Ankut hakkında 42 yıl hapis cezası ve siyasi haklarından mahrum edilmesi istendi.

Halkların Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Başkanı Nurullah Efe Ankut’a ‘Kaçak Saraylı Despot ve Çıkar Ortakları’ başlıklı kitabında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı.

Ankut, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ifadeye çağrıldı. Ankut; avukatları Pınar Akbina, Fettah Ayhan Erkan ve Ali Serdar Çıngı ile dün İstanbul Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeye verdi.

“İŞLEDİKLERİ SUÇLARIN HESABINI VERECEKLER”

HKP lideri ifadesinde, “Savcı bey şunu demek istiyorsunuz aslında. Biz Tayyip Erdoğan’a laf söyletmeyiz. Türkiye’de Tayyip Erdoğan’a olumsuz laf eden herkes suçludur ve bu anlayış bizim için en temel kanundur ve biz sadece kanuna uyarız ve ona göre icraat yaparız. Buyurun yapın ne diyelim fakat unutmayın ki bu günler geçecek. Aslında sizin savunduğunuz iktidar ömrünün son baharını yaşıyor söylemiş olayım sonbaharın sonu kıştır ve onun sonu da sondur, bu iktidarın bütün sorumluları bir bir bu adliyelere gelecektir. Emri sadece Anayasadan, TCK’den ve vicdanından alan, aklı hür, irfanı hür, vicdanı hür savcı ve yargıçlardan oluşan mahkemelerin önüne çıkacaklar ve işledikleri suçların bir bir hesabını verecekler” diye konuştu.

“MÜCADELEYE DEVAM”

Konuya ilişkin HKP’den yapılan açıklamada, “İstedikleri kadar soruşturma ve dava açsınlar, Genel Başkanımız Nurullah Efe yazmaya, söylemeye, haykırmaya, mücadele etmeye ısrarla devam edecektir” denildi.

NE OLMUŞTU?

HKP Genel Başkanı Nurullah Efe’ye bugüne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Aynı zamanda Efe hakkında Erdoğan’a hakaret iddiasıyla açılan diğer davalarda toplam 42 yıl hapis cezası ve siyaset yasağını öngören TCK 53. maddenin uygulanması talep edildi.

HKP Genel Başkanı Nurullah Efe’ye 32 yıl hapis isteniyor