Hız baskısı ve yetersiz ekipman nedeniyle 2022’de 58 kurye yaşamını yitirdi

11 Ocak 2023 Çarşamba

Kurye Hakları Derneği verilerine göre; 2022 yılında 58 motokurye, hız baskısı ve yetersiz ekipmanla geçirdiği kazalar sonucu hayatını kaybetti.

Birgün’ün aktardığı Kurye Hakları Derneği’nin verilerine göre, geçen yıl 58 kurye feci şekilde can verdi. Rapora bu ölümlerin neredeyse tamamı otomobil, kamyon veya TIR’ın motosiklete çarpması sonucu yaşandı.

Kuryelerin hız baskısı nedeniyle zor koşullar altında çalıştığı belirtilen raporda “Kuryelerin ölümlerine ilişkin bir istatistik bulunmamakta ancak genel anlamda kuryelerin üzerindeki hız baskısı, hız temelli puan sistemi, trafikteki motosiklet kullanıcılarının görmezden gelinmesine dayalı algı, alkollü magandalar, ekipmanların kalitesi, motosikletlerin kalitesi, mesleki yeterlilik eğitimlerinin zorunlu olmaması, yollardaki çukurlar, ölümcül bariyerler vb. pek çok neden kuryelerin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.” denildi.

BAZILARI 18 YAŞINDAN BİLE KÜÇÜKTÜ

Hayatını kaybeden kuryelerin yaş aralığına değinilen raporda şu bilgiler yer aldı:

hayatını kaybeden 26 kurye, 19 ila 27 yaş aralığındaki gençlerdi. Yedisinin yaşı, daha 18’den bile küçüktü. 28 ila 50 yaş arasında 22 kişi ölürken 58 yaşındaki bir kuryenin de hayatını kaybettiği aktarıldı. Yaşamını yitiren iki kişinin ise yaşı tespit edilemedi. Motokurye ölümleri en fazla 27 kişiyle İstanbul’da meydana geldi.

Kurye Hakları Derneği, iş cinayetlerinde başı restoranların çektiğini bildirdi.

Motokuryenin ölümüne sebep olan sürücü ikinci kez serbest