Hikayeler için dikey kaydırma özelliğini ekleyecek

16 Ocak 2022 Pazar

Hikayeler için dikey kaydırma özelliğini ekleyecek

Instagram, Türkiye ve Brezilya’da Hikayeler için yeni bir dikey kaydırmayı test ediyor. Yeni özellik, dokunmatik kontrolü Reels özelliği ile TikTok benzeri bir akış sağlanacak.

Instagram, Şubat 2021’de dikey olarak kaydırılan Hikayeler üzerinde çalıştığını söyledi. Şimdiye kadar, Hikayeler yatay olarak kaydırılabiliyordu. Artık dikey kaydırma ile bir kullanıcının Hikayesinden diğerine geçebilirsiniz, yatay kaydırma aynı kullanıcının farklı Hikayeleri arasında geçiş yapacaktır. İşte Hikayelerin nasıl çalışacağına bir bakış.

Hikayeler

Yeni Stories kaydırma yönteminin ne zaman geleceği belli değil. Kesinlikle geliyor olsa dahi şirket bir tarih vermedi. Bu noktada Instragram sadece A/B testi yapıyor ve özelliği tamamen kullanıma almamaya karar veriyor olabilir. Şirket Hikayeler özelliğinde getirdiği değişiklik ile TikTok’a rakip olacak bir akış sağlamayı hedefliyor.

TikTok’un popüleritesinin ardından tüm sosyal medya platformlarında kurallar değişmiş durumda. Neredeyse her platform TikTok benzeri özelliklerini sunmaya başladı. Hal böyle olunca Instagram da bu akımdan geri kalmadı. Reels özelliği de tam olarak bu amaçla geliştirilen bir özellik. Şirket Reels özelliği ile TikTok üzerindeki içerik oluşturucuları kendi platformuna çekmeyi hedefliyordu. İçerik oluşturucuların farklı yollarla para kazanmalarına olanak tanıyan Instagram gittikçe daha fazla güncelleme sunmaya devam edecek gibi görünüyor. Şirket bu yıl da farklı güncellemelerle kullanıcıları çekmeye devam edecek diyebiliriz. Yeni özellik de bu stratejinin bir parçası.

Microsoft ve Sony yine karşı karşıya!

Benzer Haberler