Herkesin merak ettiği soru… Suriye’de kaç Türk askeri var?

28 Şubat 2020 Cuma

Herkesin merak ettiği soru… Suriye’de kaç Türk askeri var?

33 şehit verdiğimiz saldırı sonrasında en çok merak edilen konulardan biri ise kaç Türk askerinin bölgede olduğu. TSK konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmasa da geçen haftalarda Reuters haber ajansına konuşan bölgedeki haber kaynakları 15 bin Türk askerinin Suriye’de olduğunu söylemişti.

 

Dünden beri gerilimin tırmandığı Suriye’nin İdlib kentinden kahreden haberler geldi. Suriye Ordusu Serakib’in güneybatısında Türk askerine yönelik saldırısında 33 Mehmetçik şehit düştü ve 32 askerimiz yaralandı.

TSK paylaştı: Suriye askerleri böyle vuruldu

Yaşananların ardından hem uluslararası kamuoyunda hem de sosyal medyada en çok gündeme gelen sorulardan biri kaç Türk askerinin Suriye’de bulunduğuyla ilgiliydi… Türk Silahlı Kuvvetleri konuyla ilgili henüz açıklama yapmasa da Reuters haber ajansının 19 Şubat’ta TSİ 21.29’da servis ettiği haberde, Suriye’deki gelişemeler hakkında bilgi paylaşmıştı

O haberde İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Suriyeli bir kaynak, yaklaşık 15.000 Türk askerinin Suriye’nin kuzeybatısında olduğunu söylemişti. Haberde, “Son günlerde bölgeye çok sayıda konvoyun gelmesi ile ilgili olarak muhalif bir kaynak, Reuters’a 15.000 Türk askerinin Suriye’nin kuzeybatısında olduğunu söyledi” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), 24 Şubat’ta Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İdlib’de 4 yeni askeri gözlem noktası daha oluşturduğunu öne sürmüştü. O dönem Şarkul Avsat’ın haberleştirdiği açıklamada İdlib ve Halep’e sevk edilen Türk askeri sayısının 7 bin 600’e ulaştığı iddia edilmişti.

Benzer Haberler