Her 10 Araçtan 3’ü Bakımsız

29 Kasım 2023 Çarşamba

Trafikteki araçların mekanik durumuyla ilgili analizlerini paylaştı. Ortalama 15 milyon aracı detaylı check-up programından geçiren şirketin verilerine göre ekspertize gelen her 10 araçtan 3’ünün bakımsız olduğu ortaya çıktı.

Araç satıcıları tarafından “bakımlı” olduğu varsayılan otomobillerin dahi hemen hepsinde belirli eksikler tespit eden ekspertize firma, yürüyen aksam ve fren sistemlerine önem verilmediği bilgisini paylaştı.

Sadece periyodik bakım yaptırmak bir kıstas değil. Ortalamaya bakıldığında, ağır bakımların maliyetler sebebiyle son 2 yılda daha çok aksaklıklar görülüyor.

bakımsız

Fren sistemi, süspansiyon sistemi, direksiyon sistemi birçok araçta bakımsız ve bu durum trafikte can ve mal güvenliğini de tehdit ediliyor. Yanlış yağ-soğutma sıvısı kullanımı, ağır bakımların aksatılması, değişmesi gereken mekanik parçaların değişmemesi sebebiyle bazı araçların mekanik ömrünün zamanından önce kısaldığını tespit edilmiş durumda.  Bakımı aksatılan her araç ilerleyen dönemde daha çok masraf çıkartma potansiyeli taşıyor.

İlginizi çekebilir: Subaru Solterra : Güvenlik testinden beş yıldız aldı

Araç parkı yaş ortalaması 15’e dayandı, bakım ihtiyacı arttı

 Ayrıca alım gücünün düşmesi ve pandemideki tedarik problemlerinin etkisiyle Türkiye araç parkı yaş ortalamasının her yıl artmaya başladı.

 Araçlar yaşlandıkça, bakım ihtiyacı da aynı oranda artar. Son yıllarda bakımsız araçlarla daha fazla karşılaşıyor olduk. . Bu sebeple hem alıcıların ve satıcıların hayatını kolaylaştırmak, şeffaf bir alım-satım sürecine katkı sağlamak hem de trafikteki can ve mal güvenliğini artırmak için mutlaka bir servis hizmeti almak şart.

Pasaportunu yeniletmek istedi, vatandaşlıktan atıldı!