Helikopterden atıldığı iddia edilen köylülerin avukatları AYM’ye başvurdu

4 Kasım 2020 Çarşamba

Helikopterden atıldığı iddia edilen köylülerin avukatları AYM’ye başvurdu

Van’da gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldıkları iddia edilen Osman Şiban ve Servet Turgut’un avukatları, hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Van’ın Çatak İlçesi’ne bağlı Çığlıca Köyü’nün Sürik (Yoğurtlu) Mezrası’nda 11 Eylül’de operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan iki gün sonra hastanede oldukları ortaya çıkan ve helikopterden atıldıkları iddia edilen köylüler Osman Şiban ile yaşamını yitiren Servet Turgut’un avukatları, AYM’ye başvurdu.

Olaya ilişkin soruşturma dosyasındaki gizlilik kararı ise devam ediyor.

KÖYLÜLERİN TANIKLIĞI DİNLENDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre dosya hakkında detaylı bilgilere ulaşılamazken, 4 köylünün tanıklığına başvurulduğu öğrenildi. Köylülerin ifadelerinde, Şiban ve Turgut’un yanlarında sağ alınarak helikoptere götürüldüğü ve olay günü yaşanılanları anlattığı bilgisine ulaşıldı.

Van’da askerler tarafından gözaltına alınan Osman Şiban ile Servet Turgut’un helikopterden atıldığı bilgisini belgeleriyle haberleştiren Mezopotamya Ajansı muhabirleri gözaltına alınmıştı.

Avukatlar başvuruda, müşteki taraf oldukları halde soruşturma dosyasındaki kısıtlılık kararı nedeniyle hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığını belirtti.

Ahmet Şık’tan Şiban-Turgut raporu: Ağır işkence ve kitlesel dayak

Benzer Haberler