Helikopter kazasında şehit olan askerler son yolculuğuna uğurlandı

5 Mart 2021 Cuma

Helikopter kazasında şehit olan 11 asker Ankara’da düzenlenen devlet töreniyle uğurlandı.

Bingöl’den dün kalkan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi helikopter, Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğradı. Kazada 11 asker yaşamını yitirdi, 2 asker yaralandı.

Şehitler Elazığ’da düzenlenen törenin ardından Ankara’ya getirildi. Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde şehitler Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz, Albay Şentürk Aydınyer, Yüzbaşı Salih Sarıoğlu, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir, Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu, Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş, Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal, Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek, Uzman Çavuş Tolga Demirci ve Uzman Çavuş Hakan Gül’ün cenaze namazı kılındı.

Cenazeye şehitlerin yakınları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, İçişleri Bakanı Süleylan Soylu, bazı bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, kuvvet komutanları, milletvekilleri ve askeri erkan katıldı.

ERDOĞAN: ŞEHADET BUNLARIN EN YÜCESİ

Erdoğan, kılınan cenaze namazı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: “Şu anda korgeneral Osman Erbaş komutanımız, komutanlığın ötesinde tevazuuyla, gerçekten duruşuyla çok çok farklı, mütevazı bir insandı. Yanındaki yine kardeşlerimle beraber çıktıkları bir yolculuk esnasında meydana gelen bu elim kazayla emaneti sahibine teslim ettiler.

Biz bir şeye inanıyoruz. Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler. Ancak siz bilemezsiniz. Şmdi 11 şehidimizi Hakk’a uğurlarken, biz diri olan bu şehitlerimiz ile inşallah sevgili Habibi’nin sancağı altında bir oluruz. Ordumuza, milletimize Rabbimden sabırlar diliyorum.

Hepimiz için mukadder olan bir ölüm var. Şehadet bunların en yücesi. Rabbim bizlere de bu makamı inşallah nasip eder. Hele hele din uğrunda, vatan uğrunda bu makama ulaşmak her yiğidin kârı değil. Temenni ederim ki Rabbim bizlere de bunu nasip eder.”

Erdoğan’ın konuşmasının ardından şehitlerin cenazeleri top arabasına konularak tören ile camiden uğurlandı.

Helikopter kazasında olumsuz hava şartları işaret edildi

HULUSİ AKAR’DAN YARALILAR HAKKINDA AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Elazığ’da, helikopter kazasında hayatını kaybeden 11 asker için düzenlenen uğurlama töreninin ardından gazetecilere açıklamada bulundu. Bingöl’den kalkan ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde yaralanan askerlere ilişkin, “Yaralılarımızın durumu şu anda iyi” diyen Akar, şehit 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ın sevilen bir arkadaşları olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Silahlı Kuvvetlerimize hizmetler eden bir arkadaşımızdı. Maalesef ki böyle elim kaza sonucunda kaybettik. Hepimizin, milletimizin başı sağ olsun. Bütün kurumlara, kişilere, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Elazığlı hemşehrilerimiz çok destekte bulundu. Valimiz, Belediye Başkanımız ve arkadaşlarımız. Tüm halkımız sağ olun, var olun. Yaralılarımızın durumu şu anda iyi.”

Dün meydana gelen kazanın ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitmişti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kazanın nedenine ilişkin olarak, “İlk bilgilere ve görgü tanıkları ifadelerine göre kazanın ani değişim gösteren olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir. Kaza kırım ekibine ivedilikle gerekli talimat verilmiştir. İncelemelere bugün başlanacak. Bu elim olayın kesin nedeni, ayrıntılı inceleme sonucunda belirlenecektir” açıklamasında bulunmuştu.

Yaralı askerlerin tedavisi devam ederken, şehitlerin naaşı ise tamamlanan işlemlerin ardından sabaha karşı Elazığ’a getirilerek Fethi Sekin Şehir Hastanesi morguna kaldırıldı. Tören için hazırlıkların tamamlanmasının ardından hastane morgundan alınan şehitlerin naaşı Elazığ Havalimanı’na götürüldü. Havalimanında düzenlenen törenin ardından şehitlerin naaşlarının devlet töreni için Ankara’ya gönderileceği bildirildi.

NE OLMUŞTU?

Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi helikopter dün 14.25’te irtibat kesildikten sonra düştü. 11 asker şehit oldu, 2 asker yaralı kurtuldu.

Bitlis’teki helikopter kazasında şehit sayısı 11’e yükseldi!

 

Benzer Haberler