HDP’nin ‘gözaltı’ açıklamasına polis engeli

29 Eylül 2020 Salı

HDP’nin ‘gözaltı’ açıklamasına polis engeli

HDP Mardin İl Örgütü’nde, HDP’lilere yönelik operasyonlara tepki göstermek için açıklama yapmak isteyenler polis engeline takıldı. Tartışmanın ardından açıklama yapan HDP İl Eş Başkanı “HDP dizmedi çökmedi, çökmeyecek” dedi.

Halkarın Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında parti yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Konuya dair il binası önünde açıklama yapmak isteyen HDP’lilere polis izin vermedi. Merdivenlerin “kamu alanı olduğu” ve “yaşamını yitiren askerlerin olduğu” ileri sürerek izin vermeyen polis, parti binasını abluka altına aldı. Parti binasının kapısına çevik kuvvet polisleri yerleştirildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre HDP yöneticileri ile polis amirleri arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın ardından HDP’liler parti kapısı önünde açıklama ve oturma eylemi yaptı.

“HDP DİZ ÇÖKMEYECEK”

HDP Mardin İl Eş Başkanı Salih Kuday, yaptığı açıklamada “Biz bu operasyonların neden yapıldığını çok iyi biliyoruz. 6 yıl önce bulamadıkları delilleri şimdi halkı korkutmak için bulmaya çalışıyorlar. O zaman da HDP diz çökmedi şimdi de diz çökmeyecek. Biz var olduğumuz sürece bu baskılara karşı direneceğiz. Bizi korkutmak isteyenler Apê Musa’ya Mehmet Sincar’lara tarihimize baksın. Onlar korkmadı, biz de korkmuyoruz” dedi.

Açıklama “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Benzer Haberler