Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

HDP’li dört belediyeye daha kayyum atandı! Başkan Çelebi oturma eylemi başlattı

Diyarbakır’ın Merkez Yenişehir ve Hazro, Şırnak’ın İdil ilçesi ve Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Belde Belediye Başkanları görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyum atandı. Kayyum atanan HDP’li belediye sayısı 20 oldu.

Sırrı Sakık’tan HDP’ye çağrı: Bütün belediyelerden çekilin

Yenişehir Belediye Başkanlığı’na Yenişehir Kaymakamı Murat Beşikci, Hazro Belediye Başkanlığı’na Hazro Kaymakamı Ali Öner, Şırnak’ın İdil Belediye Başkanlığı’na İdil Kaymakamı Zafer Sağ, Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesi Başkanlığı’na Mazgirt Kaymakamı Menderes Topçuoğlu kayyım olarak atandı.

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Belde Belediye Başkanı Orhan Çelebi, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 3 yıl 4 ay hapse çarptırılması ve aynı suçtan hakkında başka bir soruşturma yürütülmesi nedeniyle görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. Yapılan açıklamada bu nedenle Çelebi’nin görevden uzaklaştırıldığına işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Çelebi, hakkında devam eden adli işlem süreçleri ve Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince hakkında verilen 3 yıl 4 ay hapis cezasına ilişkin mahkumiyet kararı göz önünde bulundurularak Anayasanın 127.maddesi ile 5393 sayılı “Belediye Kanunu”nun 47. maddesine istinaden İçişleri Bakanlığının 12 Kasım 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış, Belediye Kanunu’nun 45. maddesi uyarınca yine Belediye Kanunu’nun 46. maddesi kapsamında Mazgirt Kaymakamı Menderes Topçuoğlu, Akpazar Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.”

Diyarbakır Valiliği’nin Yenişehir ve Hazro belediyeleri için yaptığı açıklamalar şöyle:

Hazro Belediyesi

Diyarbakır ili Hazro Belediye Başkanı Ahmet ÇEVİK, hakkında ‘‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak” suçundan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2016/32253 sayılı soruşturma dosyası ve “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçundan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2019/17920 sayılı soruşturma dosyasının devam ettiği anlaşılmıştır.

Diyarbakır ili Hazro Belediye Başkanı Ahmet ÇEVİK, hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasanın 127 nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının 12.11.2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45 inci maddesi uyarınca yine Belediye Kanununun 46 ncı maddesi kapsamında Hazro Kaymakamı Ali ÖNER Hazro Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yenişehir Belediyesi

Diyarbakır ili Yenişehir Belediye Başkanı Belgin DİKEN, hakkında ‘‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak” suçundan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2016/32253 sayılı soruşturma dosyası ve “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak” suçundan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2019/17867 sayılı soruşturma dosyasının devam ettiği anlaşılmıştır.

Diyarbakır ili Yenişehir Belediye Başkanı Belgin DİKEN, hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasanın 127 nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının 12.11.2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45 inci maddesi uyarınca yine Belediye Kanununun 46 ncı maddesi kapsamında Yenişehir Kaymakamı Murat BEŞİKCİ Yenişehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Belediye Başkanı Çelebi oturma eylemi başlattı

Orhan Çelebi, kayyum atanması haberinden sonra belediye binası önünde oturma eylemi başlattı.

Eşbaşkan Çelebi’nin Twitter’dan yaptığı paylaşım şöyle:

“Şu anda halkın iradesine el konuluyor. Belediyemiz gasp ediliyor. Akpazar (Peri) Belediyesi abluka altında dayanışma zamanı. Halkın iradesi gasp edildi.Belediye Eş Başkanları ve Meclis üyeleri olarak belediye önünde oturma eylemindeyiz.”

loading...