HDP’den Yenişafak hakkında kınama mesajı

30 Nisan 2020 Perşembe

HDP’den Yenişafak hakkında kınama mesajı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), yandaş yayın organı Yenişak’ın Kars’ın HDP’li Belediye Başkanı Ayhan Bilgen hakkındaki haberi hakkında kınama mesajı yayınladı.

Korona dolayısıyla yoksullara ulaşmak amacıyla belediyenin desteklediği “Kardeş Aile Kampanyası”nı hedef alan Yenişafak, “HDP’li Kars Belediyesi, öldürülen, yaralanan ya da cezaevinde bulunan PKK’lıların ailesine doğrudan yardım ulaştıramayınca çareyi ‘kardeş aile’ formülünde buldu. Belediye, Almanya merkezli sözde ‘Kürt Kızılayı’na liste gönderiyor, sözde kuruluş da ailelerin örgütten kopmaması için onlara Avrupa’dan bağışçı buluyor” diye yazdı.

Kars Belediyesi’nden memnuniyet anketi… Ayhan Bilgen’in oy oranı arttı

Gazete ayrıca Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen hakkında “Dosyası kabarık” başlığıyla bir bölüm açarak Bilgen hakkında daha önce açılan soruşturma ve dosyaları da habere ek yaptı.

“YALAN HABER ÇARESİZLİĞİ”

Habere tepki gösteren Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, “İftira ve düzmece senaryolar ile hayır işlerini bile kriminalize etme çaresizliği. Eskiden Yeni Şafak ve bazı muhafazakar gazeteler imamın keçisi çalındığında ‘İmam keçi çaldı’ diye haber yapılmasından rahatsız olur tepki verirlerdi. Şimdi o rolü kendileri oynamaktan memnunlar” dedi.

Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca da “Yerel yönetimlerin görevi nedir, sorusunun cevabını veren, dayanışma ve paylaşmaya en çok ihtiyaç duyulan günlerde çalışmalarımız ve belediyemiz hakkında yalan haber yapma çaresizliği” şeklinde tepki gösterdi.

‘Kayyum hazırlığı mı?’ İfade veren Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’den cevap geldi

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Kars Belediyesi tarafından bugün Yeni Şafak Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

HDP, yandaş Yenişafak’ın Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen hakkında “Kars Belediyesi’nde tuhaf işler: HDP’li belediye PKK’ya böyle para aktarıyor” başlıklı haberinden dolayı kınama mesajı yayınladı.

HDP’nin kınama mesajından şu ifadelere yer verildi:

“İktidara hizmet etmek için kasıtlı ve manipülatif yayım yapan Yeni Şafak’ı kınıyoruz

30 Nisan 2020 tarihli “Kars Belediyesi’nde tuhaf işler: HDP’li belediye PKK’ya böyle para aktarıyor” başlıklı Yeni Şafak gazetesi haberindeki iddiaların tümü asılsızdır.

Yeni Şafak, gerçeğin alenen çarpıtıldığı bir karalama operasyonunun öncülüğünü, iktidarın kalemşörlüğünü yapmıştır. Korona Virüs salgını sürecinde iktidarın ayrımcı ve beceriksiz süreç yönetimi sonucu mağduriyet yaşayan yurttaşlarla dayanışmanın önünü açmak amacıyla başlattığımız Kardeş Aile kampanyasını açıkça hedef almıştır.

Belediye Eşbaşkanlarımız Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen’in öncülüğünde Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Kars’ta da yürütülen Kardeş Aile Kampanyası sonucunda işsiz bırakılan, geçinemeyen ailelerle dayanışma sağlanmıştır.

Kars Belediyemiz, virüsle mücadele konusunda da ilk günden bugüne öncü adımlar atmıştır. Belediye bünyesinde bir kriz masası oluşturulmuş, sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa çalışmalar yürütülmüştür. Halk sağlığını korumaya yönelik dezenfekte işlemleri ilk günden bu yana aralıksız sürdürülmüştür. İhtiyaç sahibi ailelere hijyen malzemeleri dağıtılmış, çok dilli afiş çalışması yapılmış, belediyenin ekilmeyen tarım arazileri ekilmiş, çiftçilere tohum desteği sağlamak üzere çalışmalar başlatılmıştır. 65 yaş üstü yurttaşların tüm ihtiyaçlarının karşılanması için seferber olunmuştur.

İşte iktidarı rahatsız eden, tüm Türkiye halklarının büyük bir ilgiyle katılım gösterdiği Kardeş Aile Kampanyamız ve Kars Belediyemizin bu özverili çalışmalarıdır.

Halkların Demokratik Partisi ve temsilcileri aleyhine yayın yapmak adına gazetecilik meslek etiğini ve onurunu hiçe sayan Yeni Şafak gazetesi, bir kez daha haber kisvesi altında yeni yalanları dolaşıma sokmuştur.

İktidara hizmet amacıyla yapılan bu kasıtlı ve manipülatif yayımı yapan Yeni Şafak gazetesini en sert şekilde kınıyoruz.”

 

Benzer Haberler