HDP’den kayyım hamlesi: 1 Eylül’den itibaren…

29 Ağustos 2019 Perşembe

HDP, kayyıma karşı 1 Eylül sonrasında izleyecekleri yol haritasına ilişkin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) nezdinde bir dizi karar aldı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ise Kürt siyasetine ulusal birlik çağrısı yaptı.

1 Eylül’de Diyarbakır’da gerçekleştirilecek mitingin ardından oturma eylemleri, kesintisiz olarak sürdürülecek. HDP, kayyım atamalarını diplomatik düzeyde de gündeme getirecek ve Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Konseyi (AK) ile AK Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirilecek.

HDP MYK’sı ayrıca 1 Ekim’de açılacak olan TBMM’yi, “acil gündem”le toplanmaya çağıracak.

DTK’DAN YAZILI AÇIKLAMA

DTK ise yazılı bir açıklama yaparak, AKP-MHP iktidarının “çatışmacı ve savaşı dayatan bir çizgiye dönüşmüş durumda” olduğunu kaydederek “Ulusal birliğimizi sağlayamadığımız için kaybettiklerimizi, ulusal birliğimizi sağlayarak kazanabiliriz. Kayyım darbesine karşı ulusal birlik ruhu ve bilinci ile seferber olalım” ifadelerine yer verdi.

Bu arada kayyım atamalarını protesto eylemleri, önceki gece birçok kentte yürüyüş, ışık söndürme ve gürültü eylemleri ile devam etti.

Diyarbakır’da yürüyen HDP’liler, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı. Diyarbakır’da Çamlıca mevkiinde toplanan partililere aralarında Ahmet Şık, Remziye Tosun’un da bulunduğu HDP’li vekiller ile Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Müslüm Metin de katıldı.

GÖZALTILAR

Bu arada Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Garip Kandemir, HDP eski İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Çamçı ve Kayapınar Belediyesi Meclis üyesi İsmail Bardakçı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi HDP Meclis Grubu Sözcüsü Halime Bayram, ifade vermek üzere gittiği adliyede gözaltına alındı.

Mardin’de ise kayyım Mustafa Yaman tarafından belediye iştiraki Kent A.Ş.’de müdür yapılan ve kadın çalışanı fuhuşa zorladığı öne sürülen polis E.U.’nun, hakkındaki idari ve adli soruşturma devam ederken emekliliğe ayrıldığı bildirildi.

Kurumda çalışan D.S. adlı kadını fuhuşa zorladığı ses kaydıyla ortaya çıkan polis E.U. hakkında bir süre önce Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma sonrası Uysaler hakkında “Basit Cinsel Saldırı” suçlamasıyla iddianame hazırlanmış ve iddianame Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Benzer Haberler