HDP’den infaz düzenlemesinin iptali için AYM’ye başvuru

12 Şubat 2021 Cuma

HDP Hukuk Komisyonu infaz yasasında yapılan değişikliklerin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptı. HDP’li milletvekilleri başvuru sonrasında ‘adalet nöbetine’ başladı.

‘Herkes İçin Adalet’ kampanyası başlatan HDP, ilk etkinliğinde Anayasa Mahkemesi’ne infaz yasasının iptali için başvuruda bulundu. HDP’li milletvekilleri başvuru sonrasında ‘adalet nöbeti’ yaptı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Her yerde, herkes için, her dilde ve her zaman adalet istiyoruz. Adaletsizliğin en büyük kaynağı ve en çarpıcı örneği ayrımcılıktır. Ayrımcılık varsa bir alanda orada adaletin kırıntısından söz edilemez. Eğer bir ülkede bir toplumda ayrımcılık varsa adaletin adını anmak bile kara bir ironi olur. Oysa bu ülkede en çok karşılaştığımız şey ayrımcılıktır” dedi.

SANCAR: OLMAMASI GEREKEN BİR ŞEY VAR…

AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği karara dikkat çeken Sancar, şunları söyledi: “Burada AYM’nin önünde tipik ayrımcılık örneğinin taze bir gelişmesini de yaşadık. Biliyorsunuz bu dönem milletvekilliği düşürülen 3 isimden biriydi Enis Berberoğlu ile ilgili AYM karar verdi. Yeniden yargılama sonucunu doğuran bu karar üzerine dün Enis Berberoğlu Meclis’te yeniden görevine başladı. Bu çok iyi oldu. Bunu büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz elbette. Olması gereken buydu ama olmaması gereken bir şey var o şey adaleti kökten sarsan bir durum.

O da aynı durumda olan bizim iki milletvekilimiz Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın da bu sefer adaletsizliğe ve ayrımcılığa maruz kalmalarıdır. Musa Farisoğulları ve Leyla Güven arkadaşlarımız için de buradan aynı kararın çıkması gerekiyordu ama maalesef çıkmadı. Böyle olunca iki milletvekilimizin vekilliklerinin düşürülmesi kararı uygulanmaya devam ediliyor. Bu ülkede adaletsizlik toplumun her kesiminde ortaya çıkıyor, her kesimi adaletsizlikle karşılaşabiliyor. Ama adaletsizliğin en büyüğüyle Kürt halkı iç içe yaşıyor. Kürt halkının temsilcileri sürekli adaletsizliğe maruz kalıyor. İşte bu durum toplumu aynı zamanda ayrımcılıkla bölmeye çürütmeye ve çözülmeye götürür.”

BULDAN: AYM’YE GÜVEN KALMADI

Sancar’ın ardından söz alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, “Şu anda arkamızda bulunan koca bina, Türkiye’de en büyük hukuksuzlukların ve ayrımcılığın yapıldığı bir bina haline geldi ne yazık ki. Bu ülkede hiç kimsenin AYM’den çıkan kararlara güveni ve umudu kalmadı. Çünkü AYM artık toplumun tamamını ve toplumda hukuksuzluğa maruz kalan, adaletsizliğe ve ayrımcılığa uğrayan kesimleri görmeyen, duymayan bir anlayışa sahip görevliler var içeride” dedi.

“İNFAZ PAKETİNDE AYRIMCILIK YAPILDI”

“Biraz önce eş genel başkanımız ifade etti, Enis Berberoğlu kararı hepimiz açısından önemli bir karardır” diyen Buldan, şöyle devam etti: “Ancak aynı zamanda milletvekillikleri sona erdirilen Leyla Güven ve Musa Farisoğulları, her iki arkadaşımız cezaevlerinde. Bugün burada hukukçu arkadaşlarımız başvuru yapıyor. Pandemi döneminde bir infaz paketi çıkarıldı. Bu infaz paketi cezaevindekilerin tamamına aynı şekilde uygulanması. Ayrımcılık yapıldı. Bu yüzden arkadaşlarımız bir başvuru yapıyor. Pandemi döneminde çıkarılan bu yasada cezaevlerindeki bütün insanları kapsamadı. Türkiye’de suç işleyenlerin, eline silah alanların, kadınlara tecavüz edenlerin, çocuk istismarında bulunanların tahliyesine yardımcı oldu. Ancak binlerce insanın tahliyesine neden olmadı. Bugün cezaevlerinde barışı savunan, demokrasi isteyen insanlar var. Halkın iradesiyle seçilen insanlar, belediye eş başkanları var. Aydınlar var, yazarlar var.

“HERKESİ YANIMIZA DAVET EDİYORUZ”

Evet Selahattin Demirtaş’tan, Figen Yüksekdağ’dan, Osman Kavala’dan bahsediyoruz, Gülten Kışanak’tan, İdris Baluken’den, Sebahat Tuncel’den bahsediyoruz. Onlar bu ülkede insanların oy verdiği, irade olarak seçtiği insanlar. Onlar bugün cezaevlerinde haksız ve hukuksuz bir şekilde tutulmaya devam ediyorlar. Biz Türkiye’de bu ayrımcılığın son bulması için başlattığımız ‘Herkesi İçin Adalet’ kampanyasında Türkiye’de haksızlığa uğrayan ayrımcılığa uğrayan herkesi bu yürüyüşte yanımızda görmek istiyoruz. Bir kez daha davetimizi çağrımızı yapıyoruz.”

AYM’YE ‘AYRIMCILIKTAN VAZGEÇİN’ ÇAĞRISI

Adaletin herkese lazım olacağını söyleyen Buldan, “Bugün bu ülkede eğer adalet yoksa bu ülkeyi yönetenlerin vicdanı çürümüş demektir. O yüzden bu ülkede adaleti, barışı, özgürlükleri savunmaya devam edeceğiz. Türkiye toplumunu da bu yürüyüşte yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

Buldan, Anayasa Mahkemesi’ne ise şu çağrıyı yaptı: “Bu ayrımcı tutumunuzdan bir an önce vazgeçin. Herkes İçin Adalet, sizin için de bir gün mutlaka lazım olacaktır.”

Açıklamanın ardından adalet nöbeti sonlandırıldı.

 

Benzer Haberler