HDP’den, ihraç edilen iki isim hakkında açıklama

6 Aralık 2019 Cuma

Ardahan’da Milli Egemenlik Parkı’nın imara açılması yönündeki karara destek verip Belediye Başkanı Faruk Demir’le birlikte hareket eden Belediye Meclis üyeleri Volkan Ünver ve Onur Yılmaz HDP’den ihraç edildi.

HDP kontenjanından seçilen iki isim hakkında yerel medyaya açıklama yapan HDP Ardahan İl Başkanı Avukat Yaşar Kaya şunları söyledi: “Partimizin tüzüğünde de belirttiği gibi, biz bireysel sorunlara değil, toplumsal sorunlara duyarlı ve yeşili korumayı kendisine şiar edinmiş bir partiyiz. Bu konuda halkımıza söz verdik. Ne var ki tabanımızın oyuyla ve desteğiyle Ardahan Belediye Meclis Üyeliğine seçilen 3 üyemizden 2’sinin partimizin tüzüğüne aykırı alınan bir projeye destek olmaları nedeniyle partimizle ters düşmüştür. Bu sorun yaklaşık olarak 4 aydır devam ediyor ve zaman zaman kendileriyle çeşitli görüşmeler yapmıştık. Ancak yapılan görüşmelerin olumlu sonuç vermemesi nedeniyle kararımızı netleştirdik ve 2 arkadaşımızı partimizden ihraç etme kararı almayı uygun gördük.”

‘HİZMET SÖZÜNÜ BAŞARISIZ KILDILAR’

HDP olarak Belediye Meclis üyesi arkadaşlarının meclis kararlarında grup kurup meclisin verdiği nihai kararlarda konum belirleyici olmasını istediklerini belirten Kaya, “Bu 2 arkadaşımızın partimizce aykırı karara destek olmaları bunu imkansız hale getirmiştir. Bu durum bizim tabanımıza ve Ardahan halkına verdiğimiz hizmet sözünü maalesef başarısız kılmıştır. Bu konuda kamuoyundan ve halkımızdan özür diliyoruz. Arkadaşlarımız kendilerince haklı olabilirler. Biz sivil toplum örgütleri ve Ardahan kamuoyuyla ortak hareket etmek zorundayız. Belediye yönetimiyle ilgili toplumsal çıkarları esas alan projelere destek oluruz. CHP’nin aldığı olumsuz kararlar CHP’yi bağlar. Biz parti olarak her zaman kendi temel anlayışımızın arkasında duracağız. Arkadaşlarımıza her zaman kapımız açıktır. Kamuoyuna ve tabanımıza karşı özür dilemek şartıyla hatalarından vazgeçerlerse partimize dönebilirler” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler