HDP’den Ayhan Bilgen’e ‘yeni parti’ yanıtı

20 Ocak 2021 Çarşamba

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, 2 Ekim 2020’den bu yana tutuklu bulunan ve yeni parti sinyali veren eski Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in açıklamalarıyla ilgili, “Her fikir ve özeleştiri bizim için önemlidir. Ama temennim odur ki Ayhan Bilgen’in ileri sürdüğü fikirler iktidara payanda olmasın. İktidar tarafından kullanılmaya başlanmasın” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, yeni parti sinyali veren eski Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in “Türkiye’de yeni bir fikir ve tarza ihtiyaç var” şeklindeki açıklamalarını hatırlatması üzerine şunları söyledi: “Ayhan Bilgen’in fikirlerini cezaevinde açıklaması iktidarın bir ayıbıdır. Ayhan Bilgen ile fikir alışverişinde bulunmaya devam edeceğiz. Eleştirileri bize güç verir, bizi büyütür. Her eleştiri bizim için demokratik bir tartışma demektir. Her fikir ve özeleştiri bizim için önemlidir. Ama temennim odur ki Ayhan Bilgen’in ileri sürdüğü fikirler iktidara payanda olmasın. İktidar tarafından kullanılmaya başlanmasın.”

Ayhan Bilgen’den yeni parti sinyali

“HRANT DİNK İDDİANAMESİ DÖNEME GÖRE ŞEKİLLENDİRİLDİ”

Hrant Dink cinayetiyle ilgili 14 yıldır adalet mücadelesi verildiğini belirten Oluç, “Hrant Dink cinayetiyle ilgili şimdiye kadar üç iddianame hazırlandı. Her iddianamede iktidarın ihtiyaç duyduğu kişiler ve çevreler öne çıkarıldı. İlk iddianamede milliyetçi gençler, ikincisinde Ergenekon, üçüncüsünde FETÖ bağlantıları ortaya çıkarıldı. Her iddianame döneme göre şekillendirildi. Ama 14 yıldır sonuç alınamadı. Hrant Dink, sivil ve askeri bürokrasiyle birlikte siyasetin de içinde bulunduğu bir komployla katledildi. Kamu görevlileri 9 yıl neden bu davaya dahil edilmedi? Kimler kamu görevlilerinin davaya dahil edilmesini engelledi? Bu soruların cevabı henüz verilmiş değil” dedi.

“GAZETECİLER, SİYASETÇİLER, AYDINLAR LİNCE MARUZ KALIYOR”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu ve KRT TV programcısı Afşin Hatipoğlu’na yapılan saldırılara değinen Oluç, Türkiye’de son zamanlarda aydın, gazeteci ve siyasetçilerin hedef gösterilerek lince maruz kaldığı bir dönemin yaşandığını söyledi.

Oluç, “12 Eylül 1980 öncesinde de böyle saldırılar oluyordu. Ne yazık ki benzer gelişmeleri yine yaşıyoruz. Gazetecilere, yönelik saldırıların teşvik edilmesi son derece yanlış ve risklidir. Bunu yapanların en sert şekilde kınanması gerekir. Eğer siyasetçi konuşamazsa, gazeteci korkarak işini yaparsa, bunun sonucunda Türkiye daha karanlık bir dönemin içine girecektir. Bu saldırıları hoş görenler, azmettirenler demokratik hak ve özgürlüklerin düşmanıdırlar” dedi.

 

Benzer Haberler