HDP, Meclis bahçesinde oturma eylemi başlattı

1 Ekim 2020 Perşembe

HDP, Meclis bahçesinde oturma eylemi başlattı

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, bugün açılacak olan Meclis Genel Kurulu’na katılmayacaklarını ve Meclis bahçesinde oturma eylemi başlatacaklarını açıkladı. Oturma eylemine TİP Genel Başkanı Erkan Baş katılırken, CHP ise eylemi ziyaret etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, ‘Kobani soruşturması’ kapsamında partilerine yönelik gözaltı operasyonlarına karşı Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Mithat Sancar, bugün açılacak olan Meclis Genel Kurulu’na katılmayacaklarını ve Meclis bahçesinde oturma eylemi başlatacaklarını açıkladı.

İlk olarak konuşan Buldan, Van’da helikopterden atıldığı iddia edilen Servet Turgut ile ilgili, “Bu insanlık dışı işkenceyi yapanları, sorumluları ve onları koruyanları kınıyorum. Elbette bu işkencenin üzerini örtemeyecekler. Faillerin ve sorumluların yargı önüne çıkartılması için HDP olarak elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

“İNTİKAM OPERASYONU”

Buldan, partilerine yönelik “siyasi intikam” operasyonu düzenlendiğini belirterek, gözaltındaki siyasetçilerin keyfi bir şekilde tutulduğunu söyledi. Buldan, sabah saatlerinde Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca ile birlikte Belediye Meclis üyelerinin de gözaltına alınarak bu operasyonların devam ettiğini belirtti.

Buldan, “Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, bu operasyonlar hukuki değil, siyasidir. AKP-MHP iktidarının siyasi ajandasına göre yürütülen siyasi darbe operasyonudur. 4 Kasım 2016’da Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekili arkadaşlarımızın tutuklandığı siyasi darbe operasyonunun, 19 Kasım 2019’da halk iradesini hiçe sayan kayyım darbesinin devamı olan bir operasyonla karşı karşıyayız” diye konuştu.

Flaş… Son HDP’li belediyeler de kayyuma gidiyor: 82 gözaltı kararı

“DEMOKRASİYİ ÇÖKERTME PLANI”

Buldan, “iktidarın kaybettikçe daha fazla saldırganlaştığını” ve ilk hedefinin HDP ile demokrasi güçleri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“İzledikleri savaş politikaları nedeniyle dış politikada, iç politikada, ekonomide, yaşamın her alanında tüm toplumu derin bir krizin içerisine sürükleyen, yönetemeyen AKP-MHP iktidarının, siyaseti kutuplaştırıcı bir zemine sürükleyerek, kendi çöküşünü durdurmayı amaçladıklarını görüyoruz. Demokratik siyaset zeminini ortadan kaldırmak, demokratik siyaset yürütenleri, demokratik örgütlülükleri tasfiye etmek istiyorlar. Demokrasiyi çökertme planı uyguluyorlar.”

“HDP’NİN YÜKSELİŞİNİ DURDURAMAZSINIZ”

Buldan, 1 Haziran’da başlattıkları ‘Demokratik Mücadele Programı’ ile topluma umut veren bir süreci başlattıklarını belirtirken, savaş politikalarına karşı barış ve ülkenin tüm sorunlarına ortak çözüm konusunda mücadele yürüttüklerini söyledi. AKP’nin buna karşı siyasi operasyonlarla yanıt verdiğini dile getiren Buldan, “HDP, fikriyatıyla, ilkeleriyle, çözüm siyasetiyle ve dayandığı büyük toplumsal destekle Türkiye siyasetinde tarihsel rol oynayan büyük bir siyasal güçtür. HDP, onlara rağmen dimdik ayaktadır. Tek bir yöneticisi ve üyesi de kalsa HDP fikriyatı bu ülkede mutlaka başarıya ulaşacak ve demokrasi içerisinde yaşam bulacaktır. Ne yaparsanız yapın HDP’yi susturamayacaksınız. HDP’nin yükselişini durduramayacaksınız. HDP demokrasinin kalesidir. Bu kale düşmedi, düşürülemeyecektir” diye konuştu.

“PLANLARI TUTMAYACAKTIR”

Buldan, şöyle devam etti:

“İktidar, HDP’ye demokratik siyaset alanını kapatmaya çalıştıkça, bizler demokratik siyaset zeminini daha da büyüteceğiz, güçlendireceğiz ve genişleteceğiz. Onlar, demokratik toplumsal muhalefeti engellemeye çalıştıkça, demokratik güç birliği ve toplumsal dayanışmayı daha da büyüteceğiz. HDP’yi terörize planları tutmayacaktır. Siz 50+1 için gece gündüz hesap yapabilirsiniz. Seçim kanunlarıyla oynayabilirsiniz. Ama şunu aklınızdan hiç çıkarmayın: Sizin iktidar ve koltuk hesaplarınız, hayalleriniz değil, Türkiye halklarının demokrasi, barış, adalet ve özgürlük hayalleri gerçeğe dönüşecektir. Faşizminiz değil, demokrasi mutlaka kazanacaktır.”

“BU OYUNU BİRLİKTE BOZALIM”

Gözaltındaki siyasetçilerin tek suçunun demokratik siyaset yapmaları olduğunu ifade eden Buldan, “Asıl gözaltında olması, yargı önüne çıkarılması gerekenler HDP’liler değildir. Gözaltında olması gerekenler; Roboski’nin, 5 Haziran’ın, Suruç ve Ankara katliamının, Soma’nın, Çorlu’nun, Sakarya’nın, Afyon’un, helikopterli işkencenin, yolsuzlukların, hırsızlıkların, nefret suçlarının sorumluları ve failleridir. Gözaltındaki arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın. Cesaretiniz varsa gelin Meclis’te 6-8 Ekim için derhal bir araştırma komisyonu kuralım ve gerçekleri tüm boyutlarıyla araştırsın, açığa çıkartsın. AKP-MHP iktidarı, kendi siyasi planlarına göre Türkiye’yi ve siyaseti kilitlemeye çalışıyor. Bu oyunu görelim ve hep birlikte bozalım, bu kilitlenmeyi hep birlikte, demokratik güç birliğiyle, dayanışmayla açalım” şeklinde konuştu.

SANCAR: OTURMA EYLEMİ YAPIYORUZ

Sancar ise bu operasyonunu “siyasi darbe operasyonu” olduğunu ifade ederken, Meclis bahçesinde oturma eylemi başlattıklarını açıkladı.

Sancar, “Bizler Meclis’in üçüncü büyük partisiyiz. Muhalefet hakkımızı her platformda kullanmaya devam edeceğiz. Bugün Meclisin açılış törenine katılmama kararı aldık. Bu Meclis’e karşı bir tutum değildir, Meclisi demokratik siyasetin en önemli platformlarından biri olarak gördüğümüz gerçeğine aykırı bir tutum değildir. Meclis demokratik siyasette önemlidir. Bu kadar büyük bir haksızlığı, hukuksuzluğu, zulmü Meclis Genel Kurulundan değil, Meclis bahçesinden halklarımıza duyurmayı daha doğru ve uygun bir yöntem olarak gördük. Meclis bahçesinde oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Genel Kurul devam ettiği sürece oturma eyleminde olacağız.” dedi.

CHP ve TİP’TEN DESTEK

Meclis bahçesinde başlatılan oturma eylemine TİP Genel Başkanı Erkan Baş da katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Levent Gök ve Utku Çakırözer eylemi ziyaret etti. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar CHP heyetine gözaltındaki siyasetçilerin durumu hakkında bilgi verdi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, ziyarette yaptığı kısa konuşmada tüm siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunu belirterek, “Meşru anlamda siyaset yapan herkesin TBMM çatısı altında kendi görüşlerini özgürce ifade edeceği ortamı her zaman tercih ederiz. Halkın oyları ile seçilmiş belediye başkanlarının, seçilmişlerinin de haklarının, hukukların korunması ülkemizin demokrasisinin gelişmesi açısından önemli. Buna uygun olmayan davranışların demokrasimize zarar verecektir. Umuyor ve diliyoruz ki bu yanlışlardan geri dönülür” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş da oturma eylemine katılarak destek verdi.  Milletvekilleri, gözaltındaki siyasetçilerin fotoğraflarıyla oturma eylemini sürdürüyor.

Kars’ta ikinci operasyon: Aralarında belediye eş başkanı Şevin Alaca’nın da olduğu çok sayıda gözaltı

 

Benzer Haberler