HDP Genel Merkezi önünde gerginlik

16 Eylül 2021 Perşembe

HDP’liler, İzmir’de katledilen Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü sırada gözcülük yaptığı iddia edilen Mehmet Laçin’in parti önüne gelip çadır kurma girişimine tepki gösterdi.

İzmir’de HDP il binasında katledilen Deniz Poyraz’ın öldürülmesi sırasında gözcülük yaptığı iddia edilen Mehmet Laçin, HDP Genel Merkezi önüne geldi. Çocuğunun PKK’ya katıldığını öne sürerek burada çadır kurarak beklemek isteyen Laçin’e HDP’liler tepki gösterdi. Polisin de güvenlik önlemleri aldığı HDP Genel Merkezi önünde gerginlik yaşandı.

HDP’lilerin Laçin’in, 17 Haziran günü HDP İzmir İl Binası’na saldırı düzenleyen ve Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’e “gözcülük yaptığını” ileri sürdü.

“KATLİAM GÖZCÜSÜNÜ GENEL MERKEZİN ÖNÜNE GETİREN POLİSE KARŞI EYLEMDEYİZ”

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Genel merkezimizin önü. İzmir’den gelen Deniz Poyraz yoldaşımızın katliam gözcüsünü genel merkezimizin önüne getiren polise karşı eylemdeyiz” dedi. Bülbül eylemin yer aldığı videoyu da paylaştı.

HDP’li vekiller genel merkezleri önündeki gerginliği protesto ederken, “katil defol” sloganı atıldı.

HDP Genel Merkez binasına Deniz Poyraz’ın fotoğrafının yer aldığı pankart asıldı. HDP dün yaptığı yazılı açıklamada ise şunları belirtti:

“İki yılı aşkın bir süredir iktidarın kirli propagandası ve emniyetin desteği ile parti binalarımızın önünde provokasyonların geliştirilmek istendiği bilinmektedir. Bu provokasyonlardan biri de İzmir’de parti üyemiz Deniz Poyraz’ın katledilmesine giden süreci tetikledi. Toplumsal meşruiyetini kaybeden iktidar bünyesindeki güç odakları, insanları manipüle etmekte ve partimize saldırı zemini hazırlamaktadır. Bizler bu provokasyonları sadece partimize dönük değil bir bütün olarak demokrasiye karşı yapılan saldırılar olarak tanımlamaktayız.

“SORUMLULARI GİZLİYOR”

Partimizin sahip olduğu güçle mücadele edemeyen iktidar gerçekle alakası olmayan gündemler yaratmakta ve kendi sorumluluklarını gizlemeye çalışmaktadır. İzmir İl Binamız önünde provokatör olarak bulundurulan ve Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilmesinde gözcülük yaptığı iddia edilen bir şahsı şimdi de Genel Merkezimiz önüne yönlendirenler daha büyük kumpaslar peşindedir. Partimize karşı saldırıları geliştiren AKP-MHP ittifakı bilmelidir ki, emniyetin desteği ile organize edilen ve Genel Merkezimiz önünde kurulması planlanan kumpas çadırına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Partimize yönelik saldırılar, Türkiye demokratik mücadelesini hedef almaktadır. Demokrasi ve barışı savunmak için tüm halklarımızı ve partililerimizi bu kirli tezgahın önünde durmaya ve HDP’yi daha güçlü savunmaya çağırıyoruz.”

 

Benzer Haberler