Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

HDP, Meclis’te infaz düzenlemesini protesto etti

AKP ve MHP tarafından hazırlanan infaz düzenlemesinin görüşmeleri TBMM Genel Kurul’da başladı. HDP, Meclis’te görüşmeleri başlayan infaz düzenlemesini protesto etti.

AKP ve MHP tarafından hazırlanan ve infaz düzenlemesi TBMM Genel Kurul’unda görüşülüyor. Milyonların gözü ise Meclis’te görüşülen İnfaz Yasası’nda.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, teklifin görüşmelerinin usül bakımından Meclis iç tüzüğüne aykırı olduğunu belirterek, usul tartışması istedi. Beştaş, af ile birlikte 90 bin kişinin serbest bırakılmasının öngörüldüğünü kaydederek, “Sizi destekleyenlerin dışarı çıkarılmasını böyle bir dönemde önümüze getirdiniz. Bu nedenle 5/3 çoğunluğu aranması gerekir. İnfaz adaleti dediğimiz mesele suç ve ceza arasındaki ilişki ile infazın çektirilmesi ilgili yöntemleri birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Burada cezanın çektirilmesine ilişkin 3 ayrı rejim öngörüyorsunuz. Siyasi mahpusları 4/3 bırakarak özel bir rejim düzenliyorsunuz. Anayasa ve iç tüzük gereğince özel af niteliğinde olduğu için bu nifakın aranması gerekiyor” dedi.

Görüşmeler sürerken, elinde “Eşit infaz yaşatır”, “Korona mahpus ayırmıyor”, “İnfazda eşitlik herkes için adalet” dövizlerini taşıyan HDP grubu meclis sıralarına vurarak düzenlemeyi protesto etti.

loading...