HDP 4’üncü olağan kongresi… Demirtaş ve Yüksekdağ’dan mesaj: Nuh’un gemisi dimdik ayakta

23 Şubat 2020 Pazar

HDP 4’üncü olağan kongresi… Demirtaş ve Yüksekdağ’dan mesaj: Nuh’un gemisi dimdik ayakta

Halkların Demokratik Partisi, 4’üncü olağan kongresini “Geleceğe yürüyoruz” sloganıyla ve geniş bir katılımla Ankara’da gerçekleştirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 4’üncü Olağan Kongresi, “Geleceğe yürüyoruz” sloganıyla Ankara Spor Salon’unda, geniş bir katılımla gerçekleştiriliyor.

Katılımcılar sabah 05.00’ten itibaren 3 ayrı arama noktasından geçerek salona girdi. Kongre salonuna “Güçlü yerel demokrasi ve yerinden yönetim”, “Kadına şiddete son”, “Doğanın sömürüsüne son, ekolojik toplum ve yaşam”, “Tecride son”, “Ya kanal ya İstanbul”, “Tüm inançlara özgürlük, Alevilere eşit yurttaşlık”, “Çocuk istismarına, tacize ve tecavüze son” gibi Türkçe, Kürtçe ve İngilizce pankartlar asıldı.

Kongreye yurtiçinden ve yurtdışından pek çok konuk katıldı. HDP’nin bugüne kadar gerçekleştirdiikleri arasında en geniş katılımlı yabancı delegasyonun yer aldığı kongreye 28 farklı ülkeden konuk katıldı. 1018 delegeni katıldığı ve bir gün sürecek olan kongrede HDP eş genel başkanları ve 100 asil, 50 yedek olmak üzere 150 kişilik Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu, Uzlaştırma Kurulu gibi yetkili organlar seçilecek.

“HDP KAZANACAK, HALKLAR KAZANACAK”

Kongrede açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Azad Barış yaptı. Barış, “Bu buluşma herkese cevap olacak şekilde güçlü bir çıkış olacaktır. Tarihin bu önemli kavşağında Serhat’tan Amed’e, Karadeniz’e, Avrupa’dan Avustralya’ya ve tüm Kürdistan’a selamlarımızı gönderiyoruz. Bütün yoldaşlarımızı bir kez daha selamlıyoruz. Sizlere sözümüz olsun ki HDP kazanacak, halklar kazanacak” dedi.

“ÇARE DEMOKRASİ GÜÇLERİNDEDİR”

Kongrede Mehmet Rüştü Tiryaki ile birlikte Divan Eş Başkanlığı’na seçilen Tülay Hatimoğulları, yaptığı konuşmada “Çare demokrasi güçlerindedir” dedi. Hatimoğulları, “Bizler kongremizi özgürlüklerin, insan haklarının kangrenleştiği bir dönemde gerçekleştiriyoruz. Yoksulluk derinleşiyor. Kadına yönelik şiddet artıyor. Kürt sorununda çözümsüzlüğü, şiddeti dayatan zihniyet Irak’ta, Suriye’de savaşı ve şiddeti halklara reva görüyor. Bizler halklar olarak, bu ülkenin ezilenleri olarak çaresiz değiliz. Çare demokrasi güçlerinin bileşkesidir, yarattığı sinerjidir” diye konuştu.

 

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ’IN MESAJI OKUNDU

HDP’nin Kongresi’nde önceki dönem eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın mesajı okundu. “Partimiz HDP kurulduğu günden bu yana Türkiye halkalarının büyüyen umudu haline geldi” ifadelerine yer verilen mesajda HDP Nuh’un Gemisi’ne benzetildi. “HDP kasırganın, selin tufanın ortasında ayakta kalmış bir Nuh’un gemisi” ifadelerine yer verilen mesajda şunlar kaydedildi:

“Bu gemi yeni yaşamı kurmak üzere ağır ağır yanaşıyor limana. Biliyoruz yolculuk çok çetin geçti. Gemimiz ağır darbeler aldı. Kaptanlarımız, deneyimli mürettebatımızla birlikte tutuklandı. Ne kaptan köşkü boş kaldı ne de makine dairesi. Nemrud’un partisi şimdiden üç parçaya bölündü ama Nuh’un gemisi dimdik ayakta. Bu gemiyi inşa edene de yürütene de aşk olsun. Şimdi hedef halkın iktidarını kurmaktır. Zindandayız şimdi ama bilin ki yüreğimiz yangın yeri. Gençler biz direnmeyi sizden öğrendik. Dik durmayı sizden kadınlar, analar. Yüreğimiz ruhumuz sizlerle. Her birinize ayrı ayrı kucak dolusu selamlarımızı gönderiyoruz. Yolun açık rüzgarın bol olsun Halkların Demokratik Partisi.”

ADNAN SELÇUK MIZRAKLI: DÜŞLERİMİZİ GERÇEKLE BULUŞTURACAĞIZ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı iken yerine kayyum atanarak tutuklanan Dr. Adnan Selçuk Mızraklı, kongreye yolladığı mesajında mücadele vurgusu yaptı.

Mızraklı, tutuklu bulunduğu Kayseri Bünyan Cezaevinden kongreye gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Gri bulutlarla dünyamızın ve yaşamımızın çevrelendiği bu günlerde, zorlu bir süreçten geçiyoruz.

Darağaçlarının kurulması için yalanlar lazımdı. Zindan bahçesine mezarlıklar lazımdı. işte tüm bunları kabullendirmek için ise makyajlı sloganlar lazımdı. Makyajlı sloganlar ile bizleri korkutmak istiyorlar.

Sur’da yıkılan tarihtik, Cizre’de yakılan insanlık. Hasankeyf ile sular altında bırakılmak istendik. Zorlu yollar, umutsuz düşler ile çevrilmek istendik.

İşte böylesi bir süreçte bizler de geleceğe yürümek için yeni bir kongreye gidiyoruz. Evet, eksikliklerimiz oldu, yapamadıklarımız oldu ama hiç bir zaman umutsuzluğumuz olmadı. Her koşulda yüreklerimizde isyanı ve umudu büyüttük. Bu kongre ile de halklarla daha da güçlü bir şekilde buluşturarak başaracağız. Hakikatin arayışçılarına yoldaş olmak için burada bugün toplandık. Çünkü hakikat değerlidir ve uğrunda bedeller vermeyi gerektirir. Bizlerde hiçbir zaman bedel ödemekten kaçınmadık. Bizler Hakikat aşktır, aşk özgür yaşamdır diyenlerin ardıllarıyız. Bizler Denizlerin, Mahirlerin, İboların, Mazlumların, Kemallerin yoldaşlarıyız.

Bu kongre, geleceğe birlikte yürümenin sevinciyle gri bulutları dağıtacağımızın başlangıcı olacaktır. suya düşen cemreyi, yaşamımıza da düşürerek, umudu harlandıracağız.

‘Hakikat aşktır, aşk özgür yaşamdır’ felsefesiyle aydınlanan ve aydınlatan siz tüm dostları saygıyla selamlıyorum, birlikte kazanacağız.”

Benzer Haberler