‘Hayalet sınıf’ kuran özel okullar hakkında inceleme başlatıldı

Yayın tarihi: 10 Ekim 2023 Salı 12:29 pm - Güncelleme: 10 Ekim 2023 Salı 12:29 pm

MEB üniversite sınavına hazırlanmak isteyen 12’nci sınıf öğrencileri için derslerin işlenmediği, devamsızlığın dikkate alınmadığı ‘hayalet sınıf’ kuran özel okullara inceleme başlattı.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) açıklamaya göre, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle açık öğretim liselerine geçişlerin belli şartlara bağlanmasının ardından tam zamanlı kurslara gitmek isteyen 12’nci sınıf öğrencileri için bazı özel okullarda ‘hayalet sınıflar’ kurulduğu yönünde bakanlığa ihbarlar geldi. Bu sınıflara kayıt olan öğrenci velilerinden yüksek ücretler istendiği, öğrencilerin devamsız oldukları halde bu sınıflara gelmiş gibi gösterildikleri ifade edildi.

Müftü kadınların yüzünü buzladı

SAHTE DİPLOMA İHBARLARI DA İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Bakanlık, hayalet sınıflarda ‘sahte diploma’ verme hazırlığı yapan özel okullarla ilgili yapılan bu ihbarlar üzerine harekete geçti ve e-Okul sistemi üzerinde eylül ayı itibarıyla resmi okullardan özel okullara geçiş yapan öğrencilerin verilerini analiz ederek bu konuda belli tespitler yaptı. Bunun yanında, MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı harekete geçirilerek genel bir denetim kararı alındı. Ayrıca 81 il valiliğine okul bazlı inceleme yapılması için yazı gönderildi. Yazıda, 81 ilde faaliyette bulunan özel okulların 12’nci sınıflarına kayıtlı öğrencilerin okullarına devam edip etmediklerine ilişkin inceleme yapılması, mevzuata aykırı işlem yapıldığının anlaşılması halinde yasal işlem başlatılması istendi. İncelemelerde ortaya çıkan tespitler doğrultusunda gerekli yasal işlemler uygulanacak. 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na göre, mevzuata aykırı fiilin işlendiği özel okulların kurum açma izni ve çalışma ruhsatı iptal edilecek. Özel okul sahiplerine de brüt asgari ücretin 20 katı idari para cezası verilecek.

Mültecilere sahte belgelerle binlerce denklik verildi! Uganda’da okumadı Türkiye’de diploma aldı