Havaalanı var uçağı yok, demiryolu var treni yok

17 Mart 2019 Pazar

Havaalanı var uçağı yok, demiryolu var treni yok

20 yıl önce açılan Çaycuma Havalimanı’na tek seferi Almanya yapıyordu. Alman şirketin de seferden çekilmesiyle birlikte havaalanı yeni bir sefer olana dek atıl şekilde kalacak.

1999’da açılan ve yıllık 500 bin yolcu kapasiteli olan Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nda, iç hat seferi olmadığı için sadece Almanya’nın Düsseldorf kentine uçuş yapılıyordu.

Bir vatandaş uçakla İstanbul’a gitmek isterse önce Almanya sonra da İstanbul’a uçmak zorunda kalıyor, toplam uçuş mesafesi 4 bin 246 kilometre oluyordu. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Zonguldak’a sefer yapan Alman havayolu şirketi de iflas edince tüm uçuşlar sona erdi.

Çaycuma Havalimanı’na

İÇ HAT 17 YILDIR NEDEN AÇILMADI?

Hayalet havaalanı haline gelen Çaycuma Havalimanı yeniden canlandırılmaya çalışılıyor. Zonguldak Havalimanı Müdürü Hasan Özşahin, “İç hat seferleri için hazırlıklar başladı” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise yaptığı açıklamada, “Uçuşların önündeki tek engel, Zonguldak’ı oyalayan iktidardır. 17 yıldır seferlere başlanamadı. Zonguldak’ın durumu trajik. Havaalanı var uçağı yok, denizi var vapuru yok, demiryolu var treni yok” dedi.

Havaalanına ILS cihazının montajı ve THY envanterinde bulunan uçak tipleriyle uçuşların başlatılabileceğini belirten Yavuzyılmaz şöyle devam etti:

“Miting alanında havaalanını uçuşlara açacaklarını söylediler. Peki 17 yıldır neden açmadılar? Bu havaalanı bir seçim yatırımı olamaz. Halen atıl durumdaki bir devlet yatırımıdır. Derhal kullanıma açılmalıdır. Zonguldak 17 yıldır adeta cezalı. Karayolları berbat, demiryolu kapalı, denizyolu da kullanılmıyor.”

Ekrem İmamoğlu’ndan yalan haber yapan Hürriyet ve CNN Türk’e tepki

Benzer Haberler