Hatay Valiliği içme suyu konusunda açıklama yaptı

Yayın tarihi: 4 Mart 2023 Cumartesi 10:12 am - Güncelleme: 4 Mart 2023 Cumartesi 1:45 pm

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin en çok etkilediği kentler arasındaki Hatay’da Büyükşehir Belediyesi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda kentteki acil içme suyu probleminin artarak sürdüğünü duyurdu. Hatay Valiliği ise şebekelerdeki sorunun giderildiği ve içme suyunda bir sorun yaşanmadığı yönünde bir açıklama yaptı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda “İlimizde Sağlık Bakanlığı ve HATSU tarafından şehir şebekesi suyunun tahliller sonuçlanıncaya kadar içilmemesi önerildi. Acil içme suyu problemi ne yazık ki artarak sürmektedir. Paydaşlarla iletişime geçilmiş ve problemin çözümü için girişimlerimiz devam etmektedir” denilerek ‘#hataydasuyok’ etiketine yer verildi.

11 ili yıkan deprem felaketinde 24’üncü gün! 45 bin 89 can kaybı

Belediyenin mesajlarında şu ifadeler kullanıldı:

* “Hatay genelinde yaklaşık 600 kuyu ve 2 içme suyu arıtma tesisi (Karaçay ve Yayladağı) ile Harbiye, Beşikligöl, Hidirbey, Akçay Eğricek, Bükünsuyu, Pinarbaşi, Arabingölü, Avcılar, Haymaseki kaynağından içme suyu temini sağlanmaktadır.

* Tüm sular klorlanarak şebekeye verilmekte olup analizleri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

* Herhangi bir olumsuz sonuç çıkması halinde HATSU’ya bildirilmekte ve kaynak kapatılmaktadır. (Arabın gölü analiz sonucu olumsuz çıktığı için uyarılmış yapılmış olup şu anda bu kaynak yeni tahlil sonucu çıkıncaya kadar kullanılmamaktadır.)

* Antakya, Defne ve Kırıkhan ilçelerimizde enkazdan kaynaklı su verilemeyen bölgelerde sokak çeşmeleri ile de vatandaşa kullanma suyu ulaştırılmaktadır.

* Hatay’ın özellikle Defne ve Antakya ilçelerinde şişe olarak ambalajlanmış içme suyuna ulaşım konusunda Belediyemize hemşerilerimizden yoğun talep olmaktadır.”

İMAMOĞLU’NDAN DESTEK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hatay Büyükşehir Belediyesinin su çağrısına şu ifadelerle karşılık verdi: “Hatay’daki su sorununu çözmek için İSKİ ekiplerimiz aralıksız çalışıyor.”

HATAY VALİLİĞİ: ŞEBEKE ARIZLARI GİDERİLDİ

Hatay Valiliği ise şebeke arızalarının giderildiği ve içme suyu konusunda bir sorun yaşanmadığı yönünde bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Hatay genelinde deprem sebebi ile meydana gelen şebeke arızaları ekiplerimizin yoğun çalışmaları sonucu giderilmiştir. Hijyen amacıyla şebeke suyunun kullanılmasında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. İçme suyu olarak damacana ve şişe su kullanılması gerekmektedir. AFAD tarafından bölgeye içme suyu sevkiyatı sürekli olarak yapılmakta olup, yeterli su stokumuz mevcuttur. Sosyal medyada bu konuda kara propaganda yapanlar hakkında gerekli cezai işlemler yapılmaktadır.”