Hastane randevuları için yeni karar: İki kademeli ‘ceza’ geliyor

Yayın tarihi: 19 Nisan 2024 Cuma 4:16 pm - Güncelleme: 19 Nisan 2024 Cuma 4:23 pm

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MHRS randevularındaki sorunları çözümü için aldıkları yeni kararları açıkladı.

Türkiye’de özellikle büyükşehirlerdeki devlet hastanelerinde randevu bulmak neredeyse imkansız hale gelirken, Sağlık Bakanlığı MHRS randevuları için yeni kararlar aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre randevusunu iptal etmeyen vatandaşlar 15 gün içerisinde aynı branşa randevu alamayacak. Bunu ikinci kez tekrarlayan vatandaşlar ise tüm branşlardan randevu alamayacak.

Koca’nın X hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Bakanlığımızın ilgili birimleri ve hastanelerimizin yöneticileriyle yaptığımız toplantılarda, MHRS’deki sorunları temel faktörleriyle ele almış bulunuyoruz. Randevu bulmakta yaşanan sıkıntıları çözmek için yaptığımız çalışmalardan önemli sonuçlara ulaştık. Önümüzdeki günlerde kademeli şekilde tedbirleri hayata geçirecek ve randevu sorununu kalıcı şekilde çözeceğiz.

Resim

Randevu sorununa karşı hem vatandaşlarımızı hem de hekimlerimizi memnun edecek bir çözüm oluşturduk. Öncelikle iptal edilmeyen randevulardan kaynaklanan, kullanılamayan kapasitemizi diğer vatandaşlarımızın kullanımına açacağız. Bu kapsamda; gelemeyeceği randevuyu iptal etmeyen vatandaşlarımız söz konusu durumun ilkinde 15 gün içerisinde aynı branşa randevu alamayacak. Aynı şekilde randevusuna ikinci kez gelmediğinde 15 gün içerisinde tüm branşlardan randevu alamayacak.

İPTAL EDİLEN RANDEVULARA NE OLACAK?

Son dakika iptalleri nedeniyle atıl kapasite oluşmaması için randevu iptal süresini, en geç bir önceki gün saat 23.59’la sınırlandırıyoruz. İptal edilen randevular yerine, muayene saatinden 1 saat öncesine kadar yeni randevu verebileceğiz. Böylelikle daha fazla hastamızın randevu almasını ve kapasitenin verimli kullanılmasını sağlamış olacağız.”

MHRS randevularına düzenleme geliyor

Kaynak: HABER MERKEZİ