Hasta sanılarak veterinere götürülmüştü! Garip’in vücudundan yüzlerce saçma çıktı

7 Mart 2021 Pazar

Hasta sanılarak veterinere götürülmüştü! Garip’in vücudundan yüzlerce saçma çıktı

Edirne’nin Keşan ilçesinde hasta olduğu düşünülerek veterinere götürülen Garip’in vücudundan yüzlerce saçma çıktı. Garip’i sahiplenen Cemile Nişancı, “Vuranlar görsün vicdan azabı çeksin” dedi

Edirne’de Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği (Ke-Hayko) üyesi Cemile Nişancı, sokakta gördüğü bir köpeğin güçlükle hareket ettiğini ve yemek yemediğini fark ederek ilçedeki bir veteriner kliniğine götürdü. Muayenesi yapılan ve röntgen filmi çekilen köpeğin, av tüfeğiyle vurulduğu ve vücudunda çok sayıda saçma olduğu belirlendi. Köpekte, vücuduna saplanan saçmalar nedeniyle kurşun zehirlenmesi ve kas erimesi saptandı.

“HEDEF TAHTASI YAPMIŞLAR”

Köpeği sahiplenerek evine götüren Cemile Nişancı “Köpek 1 hafta 10 gün sonra felç oldu. Daha sonra veteriner kliniğine getirdik. Orda yapılan kontrolde av tüfeğiyle vurulmuş olduğunu anladık. Şu an belden aşağısı tutmuyor. Elimle besliyorum. Katı besinleri çiğneyemiyor. Hedef tahtası yapmışlar. Birden fazla ateş etmişler. Gördüğümde şok oldum. Garip’e ölene kadar bakacağım. Bu hayvanın kimseye zararı yok. İnanamıyorum” diye konuştu.

“BİRÇOK KEZ ATEŞ EDİLMİŞ”

Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Sevinç Cebeci de köpeğin durumu hakkında kendilerine Cemile Nişancı’nın bilgi verdiğini ifade ederek, “Biz de alıp kliniğe getirmelerini söyledik. Üşütmeye bağlı enfeksiyonel bir durum zannettik; ama röntgen çekildiğinde gerçek ortaya çıktı. Hayvana birçok kez av tüfeğiyle ateş edilmiş. Vücudunun her yerinde saçmalar olduğunu öğrendik. Bir gözü de bu nedenle görmüyor. Rapor tutuldu. Gerekli yerlere de şikayette bulunduk. Klinikte ilaç tedavisi yapıldıktan sonra yaşı itibariyle ameliyat riskli görüldü. Gerekli mama ve tıbbi desteği vereceğiz” dedi.

“YASA BİR AN ÖNCE YÜRÜRLÜĞE GİRMELİ”

Hayvan Hakları Yasası’nın bir an önce yürürlüğe girmesini isteyen Cebeci, “Bu hayvanı vuranların yakalanarak, cezalandırılmasını istiyoruz. Hayvan Hakları Yasası halen yürürlüğe girmedi. Eğer yapanlara hapis veya yüklü bir para cezası verilirse ancak caydırıcı olur” dedi.

Benzer Haberler