Hasankeyf’teki yıkıma isyan eden vatandaş, iş yerini içindekilerle birlikte ateşe verdi

5 Kasım 2019 Salı

Hasankeyf’teki yıkıma isyan eden vatandaş, iş yerini içindekilerle birlikte ateşe verdi

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde bulunan Er-Rızk Camii’nin taşınması kapsamında ilçenin tarihi çarşısı için yıkım kararı alındı, duruma tepki gösteren bir esnaf ise iş yerini içindekilerle beraber ateşe verdi.

T-24’te yer alan habere göre; Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan Hasankeyf’te, tarihi çarşı için yıkım kararı alındı. Tarihi çarşıdaki iş yerlerinin taşınması için verilen sürenin dolması üzerine bir esnaf duruma tepki göstererek iş yerini içindekilerle beraber ateşe verdi.

Asırlık Er-Rızk Camii’nin taşınması için yıkılacak olan Hasankeyf’in tarihi çarşısında esnaf iş yerlerini boşaltmak zorunda kaldı. Esnafın taşınması için verilen süre son bulurken bazı esnaflar yeni yerleşkede kendilerine yer verilmediği için taşınamadı.

Tarihi çarşının bulunduğu Kale Sokağı’ndaki iş yerlerinin boşaltılması için verilen süre dün akşam doldu. Sürenin dolması üzerine duruma tepki gösteren bir esnaf, iş yerini içindekilerle beraber ateşe verdi.

NE OLMUŞTU?

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Şubat ayında Hasankeyf esnafına çarşıdan tahliye emrini tebliğ etti. Tebligatla, esnafın dükkanlarını kapatıp, tarihi bölgeden uzakta ve yüksekte bulunan, nehrin karşısındaki yeni yerleşim yerlerindeki dükkanlarına geçmeleri istendi.

Çarşı esnafı Hasankeyf’in henüz sular altında kalmadığı, turistlerin tarihi bölgeye gelmeye devam ettiği ve yeni yerleşim yerindeki çalışmaların bitmediği gerekçeleriyle taşınmak istemedi. Biber gazlı, tazyikli sulu polis müdahalesiyle sonuçlanan protestoların ardından taşınma işlemi durdurulmuştu.

Benzer Haberler