Hasan Saltık’ın cenaze töreni belli oldu

3 Haziran 2021 Perşembe

Hasan Saltık’ın cenaze töreni belli oldu

Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık, Bodrum’da kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık’ın cenaze töreni yarın (4 Haziran 2021 Cuma) saat 13.00’te Kartal Cemevi’nde yapılacak.

HASAN SATIK KİMDİR?

Hasan Saltık, 1964’te Tunceli Hozat’ta doğdu. Saltık, amcasının oğlu Rahmi Saltık’ın plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik’i kurdu. Saltık, unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı.
Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı. Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi.
Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak’tan, Münir Nurettin Selçuk’a, Hacı Taşan’dan, Hisarlı Ahmet’e, Hafız Yaşar’dan Muharrem Ertaş’a; Neşet Ertaş’tan Neyzen Tevfik’e, Malatyalı Fahri’den Âşık Veysel’e uzanan geniş bir arşiv malzemesini yayımladı.

Benzer Haberler