HarmonyOS kullanıcılar tarafından çok sevildi

2 Eylül 2021 Perşembe

Kullanıcılar HarmonyOS’i sevdi. En azından yayınlanan son raporlardaki rakamlar bize bunu gösteriyor.

Çok değil birkaç sene öncesine kadar Huawei, mobil pazarın zirvesine ortak olan isimlerden biriydi. Fakat ABD tarafından uygulanan ambargolar yüzünden Çinli üretici büyük bir kan kaybına uğradı. Huawei’ye vurulmuş olan en büyük darbe ise telefonlarından Google servislerini çıkartması oldu.

Malum Android tarafında Google servisleri büyük bir öneme sahip. Google Play, Google Maps, Google Photos gibi uygulamalardan mahrum olan bir cihazı kullanmak pek de verimli olmuyor.

Bu durumun dezavantajını daha fazla yaşamak istemeyen Huawei kendi mobil işletim sistemini çıkarma kararı aldı. Nitekim kısa sürede HarmonyOS tanıtıldı.

HarmonyOS

HarmonyOS sunumu genel itibariyle başarılı olmuş ve Huawei imzası taşıyan yeni mobil işletim sistemi hayli beğenilmişti.

Yayınlanan son raporlara göre de HarmonyOS’i aktif olarak kullanan kullanıcı sayısı 70 milyonu geçti. iOS ve Android tarafındaki kullanıcı sayısını göz önüne aldığımızda bu çok küçük bir sayı. Fakat Huawei için ilk etapta kabul edilebilir bir seviye diyebiliriz.

Muhtemelen önümüzdeki günlerde bu sayı daha da artacaktır. Çünkü Çin’de zaten Google ve sosyal medya mecralarının pek çoğu yasak. Dolayısıyla bu yasaklar HarmonyOS’in kullanımını bir tık daha arttırabilir.

Apple katlanabilir iPhone’da karar aşamasında