Hangi aşı yoğun bakıma düşürmüyor? Uzmanı konuştu

12 Ağustos 2021 Perşembe

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, aşılama oranları ve yoğun bakım doluluk oranları hakkında açıklamalarda bulundu. Ünal, “Ek hastalıkları olan ve çift doz Sinovac olmuş olmasına rağmen bir hasta hayatını kaybetti ama bizim yoğun bakımımızda şu ana kadar çift doz doğru aşılama yapılmış Biontechli hiçbir hasta yatmadı” dedi.

“Tam aşılanma”nın önemine dikkat çeken Prof. Dr. Ünal, Türkiye’de Covid-19 vakalarında artış yaşandığını belirterek, hastanelere ve yoğun bakımlara aşılamayla ilgili problemi olan hastaların ağırlıklı olarak yattığını söyledi. Aşılanma oranının artmasının, yeni varyantlarla karşılaşma tehlikesini düşürdüğünden bahseden Ünal, “Aşılarımızı tamamlamak zorundayız. Bu konuda yol katediliyor; ama daha hızlı katetmek istiyoruz çünkü delta varyantından sonra daha kötü varyantların, aşıdan korunamayacak varyantların çıkmasından çekiniyoruz” diye konuştu.

“ÇİFT DOZ SİNOVAC AŞILI HASTAMIZ YAŞAMINI YİTİRDİ”

Prof. Dr. Ünal, yoğun bakıma başvuran hasta sayısının 2’nci ve 3’üncü pikteki kadar fazla olmadığını kaydederek şöyle konuştu:

“Bize gelen hastalarda yaş gençleşmesine rağmen ek hastalığı olanların daha fazla olduğunu görüyoruz. Özellikle ek hastalığı olanların aşılanmamış olması yoğun bakıma yatış olasılığını artırıyor. Bu arada ek hastalıkları olan ve çift doz Sinovac olmuş olmasına rağmen bir hasta hayatını kaybetti ama bizim yoğun bakımımızda şu ana kadar çift doz doğru aşılama yapılmış Biontechli hiçbir hasta yatmadı. Çıkardığımız sonuç şu; aşılarımızı tamamlamak zorundayız, hızla tamamlamak zorundayız. Aşılama sonucunda hasta olma, PCR pozitif çıkma ve hastalığı ağır geçirme olasılığımız azılıyor. Lütfen aşılarınızı olun. Bu konuda yol katediliyor; ama daha hızlı katetmek istiyoruz çünkü delta varyantından sonra daha kötü varyantların aşıdan korunamayacak varyantların çıkmasından çekiniyoruz.”

CDC’den hamilelere aşı çağrısı: Zaman kaybetmeyin

Benzer Haberler